PŚ w Lake Placid. Sezon 2023/24 zakończony

09:40, 24.03.2024 .
Skomentuj Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dla najlepszych bobsleistów i skeletonistów zmagania w Lake Placid, amerykańskiej miejscowości położonej w stanie Nowy Jork, były ostatnimi w tym sezonie Pucharu Świata. W zawodach zabrakło tym razem reprezentantów Polski.

Skeleton - Mystique Ro z pierwszym triumfem

Najlepszą skeletonistką Pucharu Świata okazała się Holenderka Kimberley Bos, która na zakończenie zmagań w Lake Placid zajęła trzecią lokatę. Po raz pierwszy zatriumfowała Amerykanka Mystique Ro, która wyprzedziła Kim Meylemans reprezentującą Belgię. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Zheng Yin - co więcej, zwyciężył po raz trzeci z rzędu. Brytyjczyk Matt Weston nie znalazł się tym razem na podium (był 4.), jednak utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki zawodów: kobiety | mężczyźni

Klasyfikacja generalna: kobiety | mężczyźni

Bobsleje mężczyzn - Friedrich potwierdza klasę mistrza

Podium bobslejowych czwórek mężczyzn w Lake Placid okazało się podobne do TOP 3 klasyfikacji generalnej. Dominowali Niemcy - Francesco Friedrich zwyciężył przed Johannesem Lochnerem i Adamem Ammourem, najlepszym juniorem sezonu. Radosław Sobczyk, podobnie jak inni Polacy, nie startował w Stanach Zjednoczonych, co zepchnęło go na 21. lokatę w klasyfikacji generalnej. Aleksy Boroń zajął 24. miejsce.

Friedrich potwierdził swoją dominację także w czwórkach. W ostatnich zawodach sezonu, które zakończyły się po pierwszym ślizgu, pokonał rodaków - Lochnera i Ammoura. Zdobył też Kryształową Kulę za mijający sezon, a wliczając osiągnięcia i z dwójek, i z czwórek, ma ich w swoim dorobku aż 12!

Wyniki zawodów mężczyzn: dwójki | czwórki

Klasyfikacja generalna mężczyzn: dwójki | czwórki

Bobsleje kobiet - Niemki i Australijka na czele

Zawody dwójek w Lake Placid zwyciężyła mistrzyni świata sprzed roku, Niemka Kim Kalicki, wyprzedzając sensacyjną Brytyjkę Adele Nicoll i triumfatorkę klasyfikacji generalnej, swoją rodaczkę - Laurę Nolte. Lindę Weiszewski sklasyfikowano na czternastym miejscu w "generalce", a drugą z Polek - Julię Słupecką - na lokacie 25.  W konkurencji monobobów po raz pierwszy w sezonie zwyciężyła Bree Walker z Australii, lecz palma pierwszeństwa za cały sezon należy się Niemce, Lisie Buckwitz.

Wyniki zawodów kobiet: monoboby | dwójki

Klasyfikacja generalna kobiet: monoboby | dwójki

W klasyfikacji łączonej - zawierającej wyniki monobobów i dwójek kobiet, a także dwójek i czwórek mężczyzn najlepsi okazali się Niemcy - Laura Nolte i Francesco Friedrich.