Zamknij

Skoki narciarskie - najważniejsze wieści tygodnia. Zmiana na stanowisku, odejście Ahonena i tragedia w Słowenii

07:55, 07.06.2021 Aleksandra Kuzioła
Skomentuj

Choć przerwa między sezonami wciąż trwa, w świecie skoków narciarskich nie brakuje zmian i nowych informacji. Nowy prezydent Turnieju Czterech Skoczni, szkoleniowiec kanadyjskich skoczkiń czy dodanie skoków narciarskich do programu Igrzysk Europejskich 2023. To wszystko znajdziecie w dzisiejszym podsumowaniu tygodnia.

fot. Anna Felska

Zmiany w sztabie kanadyjskich skoczkiń

Janko Zwitter został nowym trenerem kanadyjskiej reprezentacji skoczkiń narciarskich. Austriak zastąpi w tej roli Tadeusza Bafię. Asystentem Zwittera będzie Igor Cuzar. Pierwszym startem Kanadyjek pod wodzą nowego duetu trenerskiego ma być tegoroczne Letnie Grand Prix. - Imponujący sukces Janko w trenowaniu skoczkiń narciarskich z pewnością wzmocni nasze treningi i dyspozycję na zawodach - mówił o nowym szkoleniowcu Nik Petrov, dyrektor skoków narciarskich w Kanadzie.

W swojej karierze trenerskiej Zwitter był między innymi asystentem trenera japońskich skoczków, głównym szkoleniowcem Austriaczek czy Włoszek. Austriak jest także odpowiedzialny za sukcesy Sary Takanashi, która jest jego podopieczną od 2009 roku.

Nowy prezydent Turnieju Czterech Skoczni

Peter Kruijer został nowym prezydentem Turnieju Czterech Skoczni. Prezes klubu SC Oberstdorf zastąpi na tym stanowisku pochodzącego z Bischofshofen Johanna Pichlera, który zarządzał imprezą od 2018 roku. - Z niecierpliwością czekam na to zadanie i zdaję sobie sprawę ze szczególnej odpowiedzialności. Turniej Czterech Skoczni jest produktem najwyższej klasy w sportach zimowych - mówił Kruijer. Wraz ze zmianą prezydenta główne biuro corocznej imprezy zostanie przeniesione do Oberstdorfu.

Skoki narciarskie na Igrzyskach Europejskich 2023

Podczas Igrzysk Europejskich, które zostaną rozegrane w Małopolsce w 2023 roku, o medale powalczą także skoczkowie narciarscy. W programie imprezy ma znaleźć się łącznie pięć konkursów indywidualnych oraz drużynowych dla kobiet i mężczyzn. - Wiem, że sportowcy będą naprawdę zadowoleni z rywalizacji w tym głośnym wydarzeniu. Z pewnością będzie ono niezapomniane dla wszystkich - komentował Sandro Pertile. O decyzji wypowiedział się także Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. Igrzysk Europejskich 2023, Hasan Arat. - Zawsze słuchamy naszych gospodarzy, jeśli chodzi o tworzenie jak najbardziej wartościowego programu sportowego. Będzie wspaniale widzieć kibiców przyjeżdżających by kibicować tej dyscyplinie w Zakopanem - mówił.

Podsumowanie sezonu w słoweńskim związku

Podczas sesji komisji ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej prezes Słoweńskiego Związku Narciarskiego, Ljubo Jasnic, zwrócił uwagę na poprawę sytuacji finansowej w drużynie. - Cieszę się, że po czterech latach zlikwidowaliśmy deficyt. To znacznie ułatwi nam przyszłość - mówił. Jasnic zwrócił także uwagę na sytuację klubów, które nie mogły prowadzić treningów ze względu na pandemię. - W mojej ocenie straciliśmy 20-30 procent dzieci. Również niektórzy trenerzy musieli znaleźć inną pracę - podsumował prezes.

Miniony sezon był udany dla słoweńskich skoczków. Nika Kriznar została pierwszą Słowenką, która zdobyła Kryształową Kulę. Podczas mistrzostw świata złoty krążek wywalczyła Ema Klinec, a brązowy Anze Lanisek.

Ahonen zrezygnował z pracy dla fińskiej reprezentacji

Po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego Janne Ahonen został odpowiedzialnym za sprzęt fińskich kombinatorów norweskich. Po dwóch latach Fin postanowił jednak zrezygnować z pełnionej dotychczas roli. - Nie zawsze możesz zrobić to, co chcą inni. Czasami po prostu musisz pomyśleć o najlepszym wyjściu dla siebie. Zastanawiałem się nad tą decyzją przez całą wiosnę - mówił Ahonen. Jego decyzja była ciosem dla przygotowującej się do olimpijskiego sezonu kadry, której był ważną częścią. Teraz były fiński skoczek zajmie się zawodowo swoją pasją - motoryzacją - będzie pracował jako dealer samochodowy.

Nie żyje Uros Peterka

Brat Primoza Peterki, jednego z najlepszych słoweńskich skoczków w historii, zmarł wieczorem w niedzielę 30 maja w wypadku samochodowym. Uros także był skoczkiem narciarskim. Słoweniec rywalizował głównie w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego, a jego najlepszym wynikiem w konkursach drugiej ligi było drugie miejsce podczas rywalizacji z Westby w 2002 roku. Uros Peterka zmarł w wieku 40 lat.

Daniel Andre Tande o upadku w Planicy

Norweski skoczek, który doznał poważnego upadku podczas finału sezonu w Planicy, podzielił się z mediami swoimi odczuciami po wspomnianej sytuacji. - Rozmawiałem z jednym z lekarzy, który był wtedy na skoczni. Powiedział mi, że nie dało się wyczuć mojego pulsu przez 2-3 minuty. Miałem przebite płuco i dwie złamane kości w lewym obojczyku - opisywał Tande. Skoczek zapowiedział, że to absolutnie nie był jego koniec z Pucharem Świata. Całą rozmowę z Norwegiem przeczytacie tutaj.

Zmarł Jachym Bulin

W wieku 86 lat zmarł Jachym Bulin, były skoczek narciarski oraz trener. Podczas swojej kariery zawodniczej ówczesny reprezentant Czechosłowacji zajął 6. miejsce podczas rozgrywanego w Oberstdorfie konkursu Turnieju Czterech Skoczni 1957/1958. Był dwukrotnym mistrzem Czechosłowacji w skokach narciarskich (1959 i 1960), a także miał reprezentować ten kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Squaw Valley. Finalnie z występu wykluczyła go kontuzja. Po zakończeniu kariery od 1970 roku trenował reprezentację Czechosłowacji, a następnie od 1978 prowadził za szwedzkich skoczków. Był odpowiedzialny za sukcesy Jana Boklova czy Rudolfa Hoehnla. Zmarł 25 maja 2021 roku w szwedzkim Falun.

Źródło: fis-ski.com/skijumpingcanada.com/czech-ski.com/yle.fi/siol.net

(Aleksandra Kuzioła)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%