Prasówka – najważniejsze wieści. Zawody FIS w Polsce, utytułowany zawodnik trenerem kadry Norwegii i rewolucyjny pomysł FIS

fot. M. Rudzińska

Po kilku tygodniach od zakończenia sezonu poszczególne nacje powołują kadry w kombinacji norweskiej na kolejną zimę. To jednak tylko nieliczne wieści, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. 

fot. M. Rudzińska

Loty nie tylko dla skoczków

W połowie kwietnia dotarła do nas zaskakująca informacja. Jak poinformował dyrektor PŚ Lasse Ottesen, kombinatorzy norwescy w sezonie 2022/2023 prawdopodobnie będą mogli rywalizować na skoczniach do lotów narciarskich. To byłaby historyczna decyzja, wszak dotąd specjaliści od dwuboju klasycznego nie mieli takiej możliwości.

– Zleciłem odpowiedniemu podkomitetowi opracowanie przepisów dla zawodów w lotach w kombinacji norweskiej. Pracowaliśmy nad tym już od jakiegoś czasu i mamy nadzieję, że uda nam się to wprowadzić w kalendarzu na 2022/23 – potwierdza Ottesen. Więcej tutaj.

Magnus Krog mówi “pa, pa”

Norweski medalista olimpijski z Soczi – Magnus Krog – postanowił zakończyć karierę. W swoim dorobku ma wiele medali. Teraz poświęci czas rodzinie i nauce. W Pucharze Świata zadebiutował podczas zawodów w Trondheim w grudniu 2008 roku. W swojej karierze trzy razy wygrał zawody najwyższej rangi oraz jedenaście razy stawał na podium. Zdobył złoto w drużynie i brąz indywidualnie na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Na mistrzostwach świata trzykrotnie udało mu się wywalczyć srebro – za każdym razem w konkurencjach drużynowych. Więcej tutaj.

Norwegowie stracili trenera

Peder Sandell zrezygnował z funkcji głównego trenera reprezentacji Norwegii w kombinacji norweskiej. To spora strata dla tej ekipy, wszak w okresie pracy Sandella Norwegia wróciła na tron i była najlepszą ekipą w Pucharze Świata. Spore pokłady nadziei są jednak w nowym szkoleniowcu, którym został Jan Schmid. Do niedawna jeszcze znakomity zawodnik dostał szansę poprowadzenia ekipy. Wicemistrz olimpijski będzie miał do dyspozycji ten sam sztab szkoleniowy. Chodzi tu głównie o pozostających asystentów Stiana Kvarstada i Toma Hilde.

Norweskie powołania

Znamy już nowego trenera najlepszej ekipy na świecie, pora zatem poznać składy kadr. W kadrze narodowej mężczyzn znalazło się pięciu zawodników. To oczywiście dominator ostatnich sezonów Jarl Magnus Riiber, ale także Joergen Graabak, Espen Bjoernstad, Jens Luraas Oftebro i Espen Andersen. W kadrze kobiet znalazły się Gyda Westvold Hansen, Marte Leinan Lund i Mari Leinan Lund. Ich trenerem pozostanie Thomas Kjelbotn.

Szok w kobiecej kombinacji

Zaskakujące informacje płyną do nas ze świata kombinacji norweskiej. Zdobywczyni pierwszej w historii Kryształowej Kuli w kombinacji norweskiej zmienia dyscyplinę. Tara Geraghty-Moats wybrała biathlon. – Pracowałam całą swoją karierę, aby zdobyć pierwszy w historii Puchar Świata kobiet w kombinacji norweskiej. Będę pielęgnować ten glob do końca życia – pisze Tara na Instagramie. – Obiecuję, że to nie jest pożegnanie z kombinacją norweską. Jeśli stanie się sportem olimpijskim, zrobię co w mojej mocy, aby wystartować w 2026 roku – dodaje. Więcej o tym tutaj.

Wstępne kalendarze

Po wiosennych spotkaniach komisji FIS na stronie światowej federacji pojawiły się wstępne kalendarze na letni i zimowy sezon w kombinacji norweskiej. Najciekawsze rzeczy? Z punktu widzenia Polski to kolejna próba organizacji Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Ten wpisano do zimowego terminarza w dniach 29-30 stycznia. PZN powinien doprowadzić zmagania do skutku przez czempionatem juniorów, który zaplanowany jest po igrzyskach – 28.02. – 06.03.2022. Cykl Pucharu Kontynentalnego ma się rozpocząć pod koniec listopada od wizyty w Pekinie.

Wstępny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn ma rozpocząć się  w dniach 20-21 listopada, ale nie wiadomo jeszcze w jakiej lokalizacji. Tydzień później potwierdzona jest natomiast Ruka (możliwe, że inauguracja odbędzie się jednak w Finlandii). Tym razem więcej okazji do rywalizacji mają mieć kobiety. FIS planuje sześć weekendów zmagań pań, ale jeden z nich nie ma gospodarza.

Kalendarze PŚ 2021/2022: Kobiety  |   Mężczyźni

Kalendarz LGP 2021

Kalendarz PK 2021/2022

Amerykańskie kadry

Poznaliśmy także składy kadr narodowych Stanów Zjednoczonych. W kadrze A mężczyzn znaleźli się: Grant Andrews, Taylor Fletcher, Jasper Good, Ben Loomis, Niklas Malacinski, Evan Nichols, Jared Shumate i Stephen Schumann. W kobiecej kadrze A są: Tess Arnone, Alexa Brabec, Annika Malacinski oraz Tara Geraghty-Moats (która mimo wszystko postawi na biathlon).

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj