Zamknij

Biegowy raport. Szczere wyznanie norweskiej gwiazdy, Polka zakończyła karierę i zmiany w przepisach

07:45, 09.06.2021 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 23:22, 10.06.2021
Skomentuj

Jak co tydzień przygotowaliśmy dla was podsumowanie ostatnich wydarzeń ze świata biegów narciarskich. Jakie zmiany zatwierdziła Międzynarodowa Federacja Narciarska? Który polski talent zakończył karierę? Między innymi tego dowiecie się z poniższego zestawienia.

fot. PZN

Ważne zmiany w biegach narciarskich

Na początek informacja od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Podczas wtorkowego posiedzenia o kolejny rok zdecydowano się odroczyć ewentualne restrykcje dotyczące stosowania fluoru do smarowania nart. Wszystkiemu winna jest pandemia, przez którą w minionym sezonie nie można było przeprowadzić kompleksowych testów działania maszyny Flourine Tracker, która ma wykrywać obecność smaru z fluorem na nartach. Kolejna zmiana dotyczy sprintu drużynowego. Do tej pory z dwóch półfinałów bezpośrednio awansowały zaledwie po dwie drużyny - pozostała szóstka to tzw. "szczęśliwi przegrani". Zgodnie z nowymi zasadami, do finałowego starcia awansują teraz nie po dwa, a po cztery zespoły z każdego półfinału. Brakującą dziesiątkę uzupełnić zaś mają dwie ekipy "lucky loserów". Trwająca pandemia koronawirusa wymusiła także na decydentach federacji sportów zimowych podjęcie działań, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników poszczególnych zawodów. Ich pomysł polega na podzieleniu kalendarza zawodów na pięć bloków, co ograniczyłoby liczbę podróży w trakcie sezonu.

To już jest koniec...

Takich informacji przekazywać zdecydowanie nie lubimy. Eliza Rucka - jeden z największych talentów polskich biegów - przez ostatnie lata nie mogła w pełni skupić się na treningach. Powodem były regularne omdlenia podopiecznej Martina Bajciciaka. Zawodniczka cały czas walczyła jednak o to, aby robić to, co kocha. Przeszła badania w Czechach, po których lekarz chciał przepisać jej leki. Dwukrotna mistrzyni Polski po rozmowa z Polskim Związkiem Narciarskim zrezygnowała. - Powiedziano mi, że branie leków może być tak samo niebezpieczne jak moje omdlenia - stwierdziła zawodniczka pochodząca z  Istebnej. 21-latka zmuszona więc była do zakończenia kariery. Eliza ma w swoim dorobku cztery medale krajowego czempionatu. Wygrała też klasyfikację cyklu Slavic Cup za sezon 2017/2018. Na mistrzostwach świata juniorów jej najlepszym indywidualnym rezultatem jest 22. miejsce wywalczone w sprincie w Lahti. W fińskiej miejscowości była też członkinią sztafety, która ukończyła zmagania na piątej pozycji.

Kłopotów Bolszunowa ciąg dalszy

Rosyjskie media donoszą o kłopotach zdrowotnych Aleksandra Bolszunowa. Najlepszy rosyjski biegacz podczas zgrupowania na Krymie nabawił się urazu.  - Aleksander Bolszunow doznał lekkiej kontuzji na obozie treningowym, co nie pozwoliło mu w pełni wykonać wszystkich zaplanowanych prac. Teraz jego stan jest dobry, trenuje - powiedział Jurij Brodawko, trener rosyjskiej kadry. We wspólnych treningach na Krymie udział wzięli także: Natalia Nieprajewa, Denis Spicow, Aleksander Terentiew, Aleksiej Czerwotkin, Anastazja Kuleszowa, Anna Gruchwina, Jana Kirpiczenko i Maria Istomina.

Sukcesy młodych zawodników

6 czerwca 2021 roku odbył się V Szczytniański Bieg im. Radosława Szwade. Udział wzięli w nim reprezentanci kadry młodzieżowej w biegach narciarskich. Podopieczni Jana Antolca rywalizowali w biegu crossowym na dystanie 10 km. Weronika Jarecka wygrała w kategorii U-20 kobiet (2. miejsce w kategorii Open), a trzecie miejsce zajęła Zuzanna Fujak. W rywalizacji mężczyzn w kategorii U-20 drugie miejsce zajął Adrian Kiełbasa, a trzeci był Sebastian Bryja. Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ.

Znamy kalendarz centralny w biegach na nartorolkach

Sezon rozpocznie się 28 sierpnia w Kubalonce. Potem zawodnicy zmierzą się m.in. w Istebnej, Tomaszowie Lubelskim i Kościelisku. Dodatkowo we wrześniu odbędą się Mistrzostwa Polski Seniorów w biegach na nartorolkach, a areną zmagań po raz kolejny będą trasy nartorolkowe Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Sezon składający się z 10 weekendów rywalizacji zakończy się 10 października w Ptaszkowej. Cały kalendarz znajdziecie TUTAJ.

Rekrutacja rozpoczęta

Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i Szklarskiej Porębie rozpoczęły nabór na rok szkolny 2021/2022. Klasy sportowe zapewniają przygotowanie do uprawiania dyscyplin, takich jak: badminton, biathlon, lekkoatletyka, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe. Ponadto szkoły oferują wiele ciekawych profili i zapewniają sporo potrzebnych udogodnień. Z ofertą placówek dokładniej zapoznacie się TUTAJ i TUTAJ.

Strach przed lataniem

Na koniec informacja prosto z norweskiego źródła. Heidi Weng - jedna z czołowych zawodniczek ostatnich lat - zmaga się z lękiem przed lataniem. Przed zawodami inaugurującymi Puchar Świata w Kuusamo bała się zarówno lotu, jak i zarażenia koronawirusem. Pierwszy weekend minął jej głównie pod znakiem problemów psychicznych. Rywalizacja spadła na dalszy plan.

- Nie rozumiałam sensu uprawiania narciarstwa biegowego. Sport stał się bez znaczenia. Było wiele myśli. Boję się też latania. Kiedy nadeszła pandemia, pomyślałem, że mam wymówkę, żeby nie podróżować więcej samolotem - skomentowała Weng.

W pewnym momencie Heidi przyznała, że ​​potrzebuje pomocy. W końcu skontaktowała się z psychologiem, a podczas czempionatu w Oberstdorfie zaczęła słuchać podcastu norweskiego terapeuty. To wszystko bardzo pomogło zawodniczce, która obecnie czuje się coraz pewniej. Pokonując własne słabości, nabrała motywacji i siły, by jak najlepiej zaprezentować się na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

(Piotr Wojtaszczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%