Zamknij

Jednogłośna decyzja FIS. Sezon zimowy bez Rosjan i Białorusinów

16:57, 20.10.2022 Daniel Topczewski
Skomentuj

Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła utrzymać w mocy decyzję o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców z rywalizacji pod egidą FIS - przekazały fińskie media. Informacją tą podzielił się w rozmowie z YLE.fi jeden z wiceprezydentów, Martti Uusitalo, który przyznał, że decyzja zapadła jednogłośnie i zostanie oficjalnie ogłoszona po sobotnim posiedzeniu Rady FIS.

fot. M. Rudzińska

Zmagania bez sportowców z Rosji i Białorusi

Kiedy 24 lutego bieżącego roku rosyjskie wojska rozpoczęły brutalną inwazję na Ukrainę, na obywateli tego kraju oraz Białorusi (z terenu której także dokonywano ataków) nałożono szereg sankcji. Z konsekwencjami barbarzyńskiej napaści musieli mierzyć się również sportowcy obydwu państw.

Międzynarodowa Federacja Narciarska, która początkowo zwlekała z podjęciem wiążących decyzji, po protestach - głównie ze strony Polski i Norwegii - postanowiła zakazać startu sportowcom z krajów agresorów. Po kilku miesiącach zawieszenie zostało przedłużone również na cały sezon letni.

"Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wszystkich sportowców biorących udział w zawodach, Rada FIS jednogłośnie zdecydowała, zgodnie z zaleceniem MKOl, że żaden sportowiec z Rosji lub Białorusi nie będzie brał udziału w żadnych zawodach FIS do końca sezonu 2021/22" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) kilkanaście dni po rozpoczęciu wojny.

Jednogłośna decyzja

Im bliżej zimy, tym więcej osób ze środowiska zastanawiało się czy sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli startować w sezonie 2022/2023. Przewidywano, że zakaz zostanie przedłużony, ale niedawno podczas Forum Nordicum ziarno niepewności zasiał sekretarz generalny FIS, Michel Vion, który przyznał, że powrót zawodników z krajów zaangażowanych w wojnę jest prawdopodobny. Oczywiście sportowcy mieliby rywalizować pod neutralną flagą i bez hymnu.

Jak się okazuje do tego jednak nie dojdzie, bowiem zarząd FIS miał już podjąć decyzję o podtrzymaniu zakazu startów dla Rosjan i Białorusinów, a oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony w sobotę po posiedzeniu Rady. O jednogłośnej decyzji poinformował w rozmowie z fińskimi mediami jeden z wiceprezydentów, Martti Uusitalo.

- Od ostatnich rozmów w tej sprawie się nie zmieniło i nie zanosi się na to, że cokolwiek się zmieni. Rosyjskich sportowców nie zobaczymy w zawodach pod egidą FIS w sezonie 2022/2023 - tłumaczył członek zarządu cytowany przez YLE.fi. - Po spotkaniu Rady poinformujemy o naszej decyzji już oficjalnie - dodał Uusitalo.

Źródło: YLE.fi

(Daniel Topczewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%