Zamknij

Biegowy raport. Niesamowite rodzeństwo, Johaug szczęśliwa na emeryturze - koleżanki szczęśliwe z jej emerytury, Wialbe jak Maria Antonina

06:17, 06.07.2022 Jarosław Gracka
Skomentuj

Lato a.d. 2022 to - przynajmniej w południowej Polsce,  której pisany jest raport - na przemian nieznośne upały i ulewne deszcze. Biegaczy narciarskich na tej części mapy świata nie zauważono. Co nie znaczy oczywiście, że w globalnym świecie narciarstwa biegowego nic się nie dzieje. Dzieje się dzieje - i to całkiem sporo.

fot. M. Rudzińska

Johaug na emeryturze nie próżnuje...

Biegi narciarskie bez Therese Johaug to nie będzie ta sama dyscyplina. Odeszła jako ostatnia z Wielkiej Trójki kobiecych biegów początku XXI wieku. Jej kariera obfitowała w sukcesy, ale i w niesławną aferę dopingową. Zdecydowanie jest to materiał na książkę i książka ta być może ukaże się już jesienią. Tak w każdym razie zapowiada Wydawnictwo Gyldendal, jak i sama Johaug na Instagramie. Autobiografia zapowiada się naprawdę interesująco. Niestety nic nie wiadomo na ten moment o ewentualnym polskim przekładzie. Jeśli któreś wydawnictwo jest chętne podjąć ryzyko - zapewniamy, że czytelników by nie zabrakło.

Ale biegaczka, lekkoatletka, pisarka, emerytka - to nie jedyna oblicza 33-latki. Johaug wzięła udział w wyścigu Lofoten Skyrace w Norwegii. Pokonała ona 32-kilometrowy szlak o przewyższeniu 1630 metrów i była bezsprzecznie najlepsza wśród kobiet - jej przewaga wyniosła 15 minut i 17 sekund.

...a rywalki odetchnęły z ulgą

Bez Johaug rywalizacja w biegach narciarskich będzie może nawet i... ciekawsza. Brzmi to dość paradoksalnie, ale przy takiej dominacji ciężko było innym rywalkom walczyć o zwycięstwo. Teraz walka o tytuły mistrzowskie może być bardzo zacięta. Finka Krista Parmakoski na przykład zdecydowała się ostatecznie kontynuować karierę gdy Johaug podjęła decyzję o jej zakończeniu. Zaś Lotta Udnes Weng wprost mówi, że ta świetna zawodniczka po prostu przyćmiła inne Norweżki i teraz będzie im łatwiej się przebić - ona i jej koleżanki (jak np. Ranghild Haga, która wypowiada się w podobnym tonie) będą miały coś do udowodnienia. Walkę o schedę niniejszym można uznać za otwartą.

Klaebo o zrównaniu dystansów i dyskwalifkacji Rosjan

Tak jak gwiazdą wśród kobiet w Norwegii i nie tylko w ostatnich latach była Therese Johaug, tak u panów podobny status uzyskał Johannes Hoesflot Klaebo. Zawodnik to ciekawy, wszechstronny i potrafiący się interesująco wypowiadać. To ostatnie pokazał w wywiadzie dla niemieckich mediów. Klaebo poruszył wiele spraw, ale najciekawsze wydaje się jego zdanie na temat zrównania dystansów kobiet i mężczyzn oraz dyskwalifikacji rosyjskich biegaczy. W przypadku zmian w dystansach Klaebo pokazał dyplomatyczne umiejętności. - Zawsze trudno powiedzieć, ale myślę, że jeśli kobiety chcą biegać na tych samych dystansach, to uczciwie jest, by je miały. Ale jak zrozumiałem 78% powiedziało, że tego nie chce. Wtedy prawdopodobnie należy zadać więcej pytań. Ale nie ode mnie zależy decydowanie w tego typu sprawach - w dość zawoalowany sposób wyraził swoją krytykę Klaebo. W przypadku agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę nie bawił się w dyplomacji. Potępił agresora i pochwalił FIS za decyzję o dyskwalifikacji Rosjan.

Jeśli nie mają chleba niech jedzą ciastka...

Te słowa przypisywano - niesłusznie zresztą - królowej Francji Marii Antoninie, która rzekomo miała się tak wyrazić, gdy dowiedziała się o głodzie w Paryżu. Jelena Wialbe, szefowa rosyjskich biegów i postać kontrowersyjna "od zawsze" narciarzom biegowym niezadowolonym ze swoich zarobków poradziła przekwalifikowanie się na piłkę nożną. Cóż - sportowcom w Rosji i tak na razie nie grozi udział w znaczących zwodach sportowych, a pani Wialbe los Marii Antoniny poddajemy pod rozwagę.

Matti Heikkinen szefem elitarnej jednostki

Matti Heikkinen to dobrze znany biegacz, który w swej karierze ma złoty medal indywidualny MŚ w 2011 roku. Karierę zakończył już jakiś czas temu (w 2019 roku). W ostatnich latach pracował jako dyrektor ds. marketingu i komunikacji w jednej z korporacji, ale postanowił wrócić do świata sportu. Został szefem elitarnej jednostki Fińskiego Komitetu Olimpijskiego. Jego zadaniem będzie dbać o warunki i sponsorów dla elity.

Amundsen celuje w kolejny medal

23-letni Harald Oestberg Amundsen mimo olbrzymiej konkurencji załapał się do kadry na ostatnie mistrzostwa świata w 2021 roku. Tam wystąpił tylko w biegu indywidualnym na 15 km, ale ten występ dał mu brązowy medal. Teraz jego celem jest co najmniej powtórzenie tego sukcesu. By to osiągnąć musi zakwalifikować się do drużyny. A w tym celu pomaga mu jego trener mentalny Bertrand Larsen oraz trenujący z nim Casper Ruud - czołowy tenisista świata i finalista tegorocznego turnieju French Open rozgrywanego na kortach Rolanda Garrosa. Amundsen ma też nadzieję na szansę startu na innych dystansach.

Lodowiec w Tignes zamknięty

Katastrofa klimatyczna wpływa na każdy aspekt naszego życia. Oczywiście najważniejsze są te egzystencjalne. Ale poza nimi wpływa też na sport. Może nie będący niezbędny do życia, ale przecież ważny dla wielu ludzi na naszym globie. Do tej pory biegacze narciarscy mieli możliwość treningu na lodowcu w Tignes we Francji. Niestety - lodowiec ten topnieje w zauważalnym tempie i w tym roku po dwóch tygodniach podjęto decyzję o zamknięciu go dla trenujących. Do takich wiadomości należy się niestety przyzwyczaić.

Wspaniałe rodzeństwo Niskanen

Iivo i Kerttu Niskanenowie to znane wszystkim fanom biegów i utytułowane rodzeństwo. Są też sportowcami bardzo wszechstronnymi. Pisaliśmy już o sukcesach Iivo w sporcie jeździeckim, warto więc odnotować, iż niemal świeżo po tych zawodach wystartował na kilku dystansach w zawodach nartorolkowych Aateli i zwyciężył w sposób nie budzący wątpliwości. Podobnie jak jego siostra Kerttu, która nie dała szans rywalkom.

Kadry pucharowe Włochów

Włosi ogłosili kadry na sezon 2022/03. Do kadry pań na PŚ zostały powołane: Anna Comarella, Caterina Ganz, Greta Laurent, Lucia Scardoni. Wsród panów wystąpią: Francesco de Fabiani, Davide Graz, Federico Pellegrino, Giandomenico Salvadori, Paolo Ventura.

źródła: nettavisen.no, fondoitalia.it, ski-nordique.net, adressa.no, xc-ski.de, yle.fi

(Jarosław Gracka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%