Wielkie roszady w polskim narciarstwie. PZN stracił trenera, mistrz kraju zakończył karierę

fot. PZN

Wiosna to okres, w którym krajowe związki narciarski ogłaszają swoje kadry narodowe na przyszły sezon. Do tej pory Polski Związek Narciarski nie potwierdził jeszcze składu narciarek i narciarzy alpejskich. Redakcji Sportsinwinter.pl udało się dotrzeć do zakulisowych, ale wciąż nieoficjalnych informacji o alpejskiej reprezentacji na sezon 2022/2023. Wiadomo już również, że profesjonalną karierę sportową zakończył jeden z naszych najlepszych alpejczyków, a główny trener kadry mężczyzn przyjął umowę zza oceanu.

fot. PZN

Kadra z Łuczak i wzmocniony sztab Gąsienicy-Daniel

Kadra alpejska kobiet na sezon 2022/2023 ma ulec pewnym zmianom. Jak słyszymy w PZN, sztab Maryny Gąsienicy-Daniel ma dostać spore wzmocnienia. Możemy przypuszczać, że chodzi o kogoś do pomocy technicznej, gdyż nasza najlepsza narciarka zamierza poświęcić więcej uwagi konkurencjom szybkościowym, do których przygotowania są dużo większym wyzwaniem.

Niepewna była sytuacja Magdaleny Łuczak, która tuż przed igrzyskami w Pekinie rozstała się ze swoim trenerem Ivanem Ilanovskym i nie miała zbyt wielu okazji do trenowania. Czas na nartach udało się jej nadrobić dopiero po powrocie na uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, gdzie dużo ćwiczyła ze swoją drużyną akademicką. Obecnie wygląda na to, że wszystko wróciło na właściwe tory, a Łuczak dalej będzie jeździć w drużynie z Zuzanną Czapską. Nowym szkoleniowcem kadry B ma być Słoweniec Matjaz Marusic, który przez ostatnie cztery lata trenował kobiecą reprezentację Japonii.

Jak udało się nam dowiedzieć, 10 maja w siedzibie PZN w Krakowie odbyło się spotkanie z zawodniczkami trzeciej drużyny. Głównym trenerem kadry młodzieżowej będzie Janusz Starzyk, a jego asystentem zostanie Tomasz Wydra. W jej skład ma wejść m.in. obecna mistrzyni Polski w slalomie gigancie Hanna Zięba, trzykrotna medalistka tegorocznego czempionatu Maja Chyla, ubiegłoroczna najlepsza slalomistka Patrycja Florek czy wracająca po kontuzji Aniela Sawicka, a także kilka innych juniorek.

Zmiany u mężczyzn i koniec kariery czołowego zawodnika

Przetasowania kadrowe odbywają się także wśród alpejczyków. Z naszych ustaleń wynika, że męska reprezentacja również ma składać się z trzech drużyn. Filarem reprezentacji będzie kadra A, do której zakwalifikowali się Piotr Habdas oraz multimedalista mistrzostw Polski Paweł Pyjas. Za przygotowanie ma odpowiadać Słoweniec Tomas Bizjak, który w zeszłym sezonie trenował Habdasa.

Do dużych zmian doszło w drugim zespole, który został mocno uszczuplony. Kadra B nieoficjalnie ma składać się z dwóch zawodników, którymi będą juniorzy Bartłomiej Sanetra oraz Bartosz Szkoła. Jak słyszymy, na skutek braku konkretnych działań ze strony PZN-u, dotychczasowy trener Matic Skube zdecydował się przyjąć ofertę ze Stanów Zjednoczonych. Związek spóźnił się ponoć z reakcją. Wobec tego kadrę ma objąć Ivan Ilanovsky, który pomimo rozstania z Łuczak, nadal miał podpisaną umowę ze związkiem.

Ze wspomnianą drużyną ściśle ma współpracować kadra młodzieżowa, której szkoleniowcem będzie Maciej Bydliński. W zespole znajdą się perspektywiczni juniorzy m.in. Jan Łodziński, Wojciech Gałuszka czy Nicholas Czarnik. Nie jest jeszcze pewne jak dokładnie będzie wyglądał ta reprezentacja, gdyż związek czeka na określenie się części zawodników.

Niestety wobec zmian kadrowych, profesjonalną karierę sportową postanowił zakończyć Michał Michalik. Reprezentant AZS AWF Katowice to sześciokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym złoty z 2020 roku w slalomie równoległym. W ubiegłym sezonie zawodnik ten dziewięciokrotnie stawał na podium zawodów FIS, z czego trzy razy zwyciężył. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie, kiedy czołowy polski alpejczyk postanawia przedwcześnie zakończyć karierę. Wcześniej poinformował o tym Przemysław Białobrzycki, który skomentował tę decyzję dla Sportsinwinter.pl.

Źródła: Informacja własna/Sportsinwinter.pl