Zamknij

Dla kogo świadczenie Aktywnie w domu?

08:08, 22.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:09, 22.11.2024
pixabay pixabay

Aktywnie w domu to nowe świadczenie dla rodziców, które przysługuje w ramach programy Aktywny Rodzic. Rządzący chcą ułatwić życie rodzicom wychowującym małe dzieci, dlatego szukają różnorodnych rozwiązań w zakresie takiego wsparcia. Na czym polega nowe świadczenie Aktywnie w domu? Kto może z niego skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić?

Aktywnie w domu

Ustawa Aktywny Rodzic wprowadziła zasady dotyczące przyznawania i wypłacania nowych świadczeń dla rodziców, które mają ich wspierać w łączeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci. Taka opcja jest dostępna od 1 października 2024 roku i obejmuje świadczenia takie jak Aktywnie w domu, Aktywni rodzice w pracy oraz Aktywnie w żłobku. Na to samo dziecko przysługuje w danym miesiącu tylko jedno ze wskazanych świadczeń! Program Aktywnie w domu doprowadził do zmian we wsparciu rodziców, którzy wychowują małe dzieci. Zastępuje on Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i znacznie poszerza zakres osób, które mogą z niego skorzystać. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Warto podkreślić, że wspomniane rozwiązanie obejmuje także pierwsze dziecko w rodzinie. Nie ma żadnych wymogów co do aktywności zawodowej rodziców, aby móc korzystać ze świadczenia. To oznacza, że rodzice wychowujący dziecko w domu (zamiast podjęcia aktywności zawodowej) mogą skorzystać z dodatkowej pomocy. 

Kto skorzysta ze wsparcia?

Środki pieniężne z programu Aktywnie w domu przysługują marce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12 miesiąc życia, aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35 miesiąc życia. Na szczęście od świadczenia nie są pobierane składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, przy czym nie ma mowy o podleganiu świadczenia pod egzekucję komorniczą lub administracyjną. Kiedy nie można skorzystać ze wsparcia pieniężnego w takiej formie? Aktywnie w domu nie przysługuje wtedy, gdy:

  • Dziecko znajduje się w pieczy zastępczej
  • Rodzic dziecka nie posiada władzy rodzicielskiej
  • Otrzymano już świadczenie za dany miesiąc na to samo dziecko
  • Skorzystano ze świadczenia Aktywni rodzice w pracy lub Aktywnie w żłobku
  • Członkowi rodziny przysługuje świadczenie na dziecko za granicą, podobne do wskazanego rozwiązania

Jaka jest wysokość pomocy finansowej? Świadczenie to przysługuje w wysokości 500 zł na miesiąc na dziecko w rodzinie w każdym miesiącu. Jeśli dziecko jest wychowywane naprzemiennie przez oboje rodziców pozostających w rozłączeniu lub separacji i opieka jest sprawowana w porównywalnych okresach, świadczenie jest przyznawane każdej stronie w połowie wskazanej kwoty. 

Gdy rodzic nie będzie wykorzystywał świadczenia w prawidłowy sposób, może dojść do jego odebrania w całości lub w części. Zamiast tego rodzic skorzysta z pomocy rzeczowej lub w formie opłaconych usług, Decyzja ta podejmowana jest przez kierownika ośrodka pomocy społecznej lub przez dyrektora centrum usług społecznych. 

Warunki uzyskania świadczenia

Jakie jeszcze warunki uprawniają do otrzymania świadczenia Aktywnie w domu? Przepisy wskazują, że taka pomoc jest przeznaczona dla obywateli polskich i cudzoziemców (po spełnieniu określonych warunków prawnych). Osoby te muszą znajdować się na terenie Polski w trakcie pobierania pomocy pieniężnej, chyba że przepisy wskażą inaczej. Jeżeli korzystamy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (1000 złotych na miesiąc) i pobieramy świadczenie Aktywnie w domu, nadal możemy korzystać z RKO wtedy, gdy łączna maksymalna wysokość RKO i świadczenia Aktywnie w domu na dane dziecko nie jest wyższa niż 12 000 złotych. Gdy rodzice ma prawo do RKO i ZUS przyznaje mu świadczenie Aktywni rodzice  w pracy, Aktywnie w żłobku lub Aktywnie w domu, nie można powrócić do otrzymywania RKO. Wniosek o uzyskanie pomocy finansowej ze wskazanych świadczeń składać można elektronicznie od początku października 2024 roku. Jest to z pewnością bardzo szybki i łatwy proces, z którym poradzi sobie każdy rodzic. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%