Harald Amundsen zwycięzcą 18. edycji Tour de Ski. Lapierre najszybszy pod Alpe Cermis

15:15, 07.01.2024 . Aktualizacja: 15:39, 07.01.2024
Skomentuj Fot. M. Rudzińska Fot. M. Rudzińska

Francuz Jules Lapierre wygrał finałowy etap Tour de Ski. Zwycięzca całego cyklu Harald Amundsen pod Alpe Cermis był 5., ale przewaga w klasyfikacji generalnej była na tyle bezpieczna, że Norweg triumfował w całym cyklu. Polacy nie startowali.

Przed wspinaczką starta drugiego Erika Valnesa wynosiła ponad półtorej minuty. Kwestia zwycięstwa zdawała się więc być rozstrzygnięta, ale najciekawsze miało się dziać za plecami Amundsena.

Właściwie do podnóża Alpe Cermis czołowi zawodnicy klasyfikacji biegli razem. Przetasowania zaczęły się w okolicach 7,5 kilometra, gdy Valnes tracił do prowadzącego bieg Amundsena 12,5 sekundy. Kolejne metry należały do Francuzów i Niemca Mocha. Sił zaczęło brakować liderowi, przez co także zaczął spadać w klasyfikacji etapu. Prawdziwy kryzys dopadł Lucasa Chanavat, który w tegorocznym Tourze radził sobie doskonale w biegach sprinterskich.

Ostatecznie na mecie jako pierwszy zameldował się Chappaz, tuż za nim uplasował się Friedrich Moch, dzięki czemu awansował na drugie miejsce końcowej klasyfikacji Touru. Trzeci był Hugo Lapalus, któremu ten rezultat zagwarantował miejsce na podium Tour de Ski. Erik Valnes ukończył bieg dopiero na 11. miejscu z ponad minutową stratą do zwycięzcy.