Zamknij

Ostatnie starcie biegaczy narciarskich w Zhangjiakou. Kto zwycięży na królewskim dystansie? (lista startowa)

18:00, 18.02.2022 Marta Grzyb
Skomentuj

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie powoli dobiegają końca. Choć przedstawiciele niektórych dyscyplin zakończyli już starty na chińskiej ziemi, to część sportowców wciąż walczy o medale. W sobotni poranek poznamy najbardziej wytrzymałych biegaczy, którzy na trasach w Zhangjiakou rywalizować będą w biegu rozgrywanym techniką dowolną na dystansie 50 kilometrów. Wśród zgłoszonych do udziału w zawodach znajdują się także dwaj reprezentanci Polski.

fot. M. Rudzińska

Królewski bieg na igrzyskach

Bieg na 50 kilometrów jest jedyną konkurencją biegową, jaka rozgrywana jest nieprzerwanie od pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich, które w 1924 roku odbyły się w Chamonix. Osiemnastokrotnie w zmaganiach tych rywalizowano techniką klasyczną, zaś pozostałe pięć razy - stylem dowolnym. Od igrzysk olimpijskich w Turynie (2006 rok) zawodnicy biorący w nim udział na trasę ruszają ze startu wspólnego.

Aż osiemnaście złotych medali w konkurencji tej wywalczyli Skandynawowie - po siedem razy na najwyższym stopniu podium stawali Norwegowie i Szwedzi, zaś czterokrotnie ze zwycięstwa cieszyli się Finowie. Dwa tryumfy mają na swoim koncie biegacze rosyjscy, po jednym razie "królem igrzysk" zostawał zaś Kazach, Włoch i zawodnik Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Sześćdziesięciu jeden wspaniałych

W sobotni poranek po raz dwudziesty czwarty rozdane zostaną medale w opisywanej konkurencji. Należy zauważyć, że jest to najdłuższy dystans, jaki w trakcie igrzysk (ale także i mistrzostw świata czy zawodów pucharowych) mają do pokonania zawodnicy. Przed czterema laty w Pjongczangu najlepszy na 50 kilometrów był Fin, Iivo Niskanen. Wówczas jednak rywalizowano techniką klasyczną, w której biegacz Suomi specjalizuje się. W Pekinie zawody rozegrane zostaną stylem dowolnym. Po raz ostatni na igrzyskach w tej samej formule bieg ten odbył się w Soczi. Ze zdobycia złotego medalu cieszył się reprezentant gospodarzy, Aleksandr Legkow.

Na liście startowej ostatniego biegu mężczyzn, jaki rozegrany zostanie na chińskiej ziemi, widnieją nazwiska 61 sportowców z 32 państw. Faworytów do końcowego tryumfu należy upatrywać przede wszystkim w Norwegach i zawodnikach startujących pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Polacy na starcie

Ostatni bieg panów na igrzyskach będzie także szansą na dopingowanie reprezentantów Polski. W gronie zawodników zgłoszonych do rywalizacji w biegu na 50 kilometrów znajdują się dwaj podopieczni trenera Lukasa Bauera, a mianowicie Dominik Bury i Mateusz Haratyk. Zarówno dla jednego, jak i drugiego będzie to trzeci występ na trasach w Zhangjiakou. W skiathlonie uplasowali się oni odpowiednio na 26. i 52. miejscu, zaś w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 15. kilometrów przypadły im w udziale lokaty 27. i 60. Czy tym razem Biało-Czerwoni poprawią swoje rezultaty z poprzednich olimpijskich biegów? O tym przekonamy się w sobotni poranek. Początek rywalizacji zaplanowano na godzinę 7:00.

Lista startowa biegu mężczyzn na 50 kilometrów

Źródło: informacja własna

(Marta Grzyb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%