PŚ w Titisee-Neustadt. Przedostatni przystanek przed igrzyskami. Dziś kwalifikacje (lista startowa)

fot. M. Król

Karuzela Pucharu Świata w skokach narciarskich nie zwalnia tempa. Po wizycie w Zakopanem zawodnicy przenieśli się do Titisee-Neustadt, gdzie w sobotę i niedzielę czeka ich rywalizacja w konkursach indywidualnych. Wcześniej jednak muszą wywalczyć sobie prawo startu w jutrzejszym konkursie. Kogo zobaczymy w dzisiejszych kwalifikacjach?

fot. M. Król

Od Rosji przez Niemcy po Pekin

Po Niżnym Tagile, Ruce, Wiśle, Klingenthal, Engelbergu, Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku, Bischofshofen i Zakopanem czas na rozegranie kolejnych pucharowych zawodów, które w najbliższy weekend odbędą się w Titisee-Neustadt. Owo niemieckie miasto stanowi przedostatni przystanek przed najważniejszą zimową imprezą czterolecia. Zwieńczeniem zmagań skoczków przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami olimpijskimi będą zaś zawody w Willingen (29-30 stycznia). Po konkursach w Niemczech zawodników czeka walka o trofea na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które w dniach 4-20 lutego odbędą się w Pekinie.

Szczęśliwe miasto dla Polaków

Titisee-Neustadt jest bez wątpienia szczęśliwym i dobrze kojarzącym się miejscem dla Biało-Czerwonych. W ubiegłym roku w jednym z konkursów indywidualnych na podium stanęło aż dwóch Polaków – na pierwszym miejscu uplasował się Kamil Stoch, zaś na trzecim Piotr Żyła. Rok wcześniej dwukrotnie ze zwycięstwa na Hochfirstschanze cieszył się Dawid Kubacki.

Jeśli chodzi o nieco bardziej odległą historię, to również i ona wywołuje w kibicach reprezentacji Polski pozytywne emocje. W roku 2017 nasi rodacy zajęli w Titisee-Neustadt drugą lokatę w konkursie drużynowym, a i we wcześniejszych latach kilkukrotnie na podium stawali tam Kamil Stoch i Adam Małysz.

Ich nie zobaczymy

W tym roku na zawody do miasta położonego w Badenii-Wirtembergii nie udało się wielu czołowych skoczków. Z powodu zakażenia koronawirusem w rozgrywanych w Niemczech konkursach nie ujrzymy Daniela Andre Tandego, Fredrika Villumstada i Roberta Johanssona. Prewencyjnie do swej ojczyzny odesłany został także zwycięzca konkursu indywidualnego w Zakopanem, Marius Lindvik. Za naszą zachodnią granicą nie ujrzymy także między innymi Killiana Peiera ze Szwajcarii.

Kto powalczy na niemieckiej ziemi?

W Titisee-Neustadt Polskę reprezentować będzie rezerwowy skład, a mianowicie: Andrzej Stękała, Maciej Kot, Jakub Wolny, Tomasz Pilch, Aleksander Zniszczoł oraz Klemens Murańka. Przypomnijmy, że Kamil Stoch wciąż zmaga się z kontuzją stawu skokowego, zaś Piotr Żyła i Dawid Kubacki otrzymali pozytywne wyniki testów na koronawirusa.

Piątkowe kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 15:50. Wystartuje w nich 63 zawodników z 17 państw. W stawce nie zabraknie czołowych postaci trwającej edycji zmagań pucharowych. O prawo udziału w sobotnim konkursie powalczą zatem m.in.: lider klasyfikacji Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi czy Karl Geiger, Halvor Egner Granerud, Markus Eisenbichler, Anze Lanisek i Jan Hoerl. Czy to właśnie oni będą rozdawać karty w najbliższych dniach?

Lista startowa kwalifikacji

Źródło: informacja własna