Polscy skoczkowie walczą o udział w Turnieju Czterech Skoczni [RELACJA NA ŻYWO]

fot. M. Król

Polscy skoczkowie teoretycznie zostali wykluczeni ze startu w zawodach w Oberstdorfie. Jak się jednak okazuje, reprezentanci biało-czerwonych, z wyjątkiem Klemensa Murańki, mają po trzy negatywne testy. Sam FIS początkowo nic nie wiedział o oficjalnym wykluczeniu podopiecznych Michala Doleżala. 

fot. M. Król

O tym, jak wygląda sytuacja ze startem polskich skoczków w pierwszych zawodach 69. Turnieju Czterech Skoczni, będziemy Was na bieżąco informować w tym wpisie. Strona aktualizuje się automatycznie.

29 grudnia 2020

11:04 – Skaczemy.pl na Twitterze:” Spędźmy ten dzień wspólnie ze skoczkami w Oberstdorfie :). Plan trenera Doleżala. 12:00 obiad, 13:00 rozgrzewka, później wyjazd na skocznię, 14:30 trening tylko dla Polaków, 15:00 seria próbna dla wszystkich, 16:30 konkurs, a Wy przed TV, internetem, radiem itp.:) Dziękujemy!!!”


10:34 – W ciągu najbliższych minut pojawi się lista startowa dzisiejszych zmagań w Oberstdorfie.

10:31 – System KO planowo ma powrócić na pozostałe trzy konkursy 69. Turnieju Czterech Skoczni.

10:28 – Na konferencji podjęto także temat nagrody przyznanej wczoraj Philippowi Aschenwaldowi. Stern: “To jest coś, co musimy jeszcze przedyskutować”, Pertille: Chcemy wspierać zawodników, więc będziemy próbować, aby pozostawić te pieniądze”.

10:25 – Sandro Pertille: “Cieszy nas dobra wiadomość o negatywnych wynikach testów i zgoda na start dla polskiej drużyny”

10:20 – Redaktor naczelny portalu Sportsinwinter.pl Mateusz Król podczas konferencji zadał pytanie, czy ta sytuacja pokazała, iż system testowania nie jest dobry. Dyrektor Pucharu Świata w skokach Sandro Pertille w odpowiedzi skupił się na tym, że jesteśmy w czasie stawiającym wyzwania.


9:54 – Kamil Stoch na Instagramie nawiązał do porannych informacji dotyczących negatywnych wyników testów. “Przecież to czas cudów.
Wszystko się może zdarzyć”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kamil Stoch (@kamilstochofficial)


9:35 – O 10:00 specjalna konferencja organizatorów TCS. Wezmą w niej udział dyrektor PŚ Sandro Petrille oraz Florian Stern z komitetu organizacyjnego.

9:00 – Polscy reprezentanci wszyscy z negatywnymi testami Covid-19 co jest ostateczną nieodwołalną przepustką do dzisiejszego konkursu w Oberstdorfie – poinformował na Twitterze portal Skaczemy.pl. Więcej tutaj.

8:15 – Wyniki testów polskich skoczków powinny być znane około 10:00. Jeśli będą negatywne, kwalifikacje zostaną anulowane. Nasi będą mogli wtedy wystartować w konkursie.

28 grudnia 2020

21:51 – Jest dobra wiadomość. Podczas spotkania kapitanów drużyn zdecydowano o anulowaniu poniedziałkowych kwalifikacji. Polacy wystąpią w zawodach, jeśli jutro wyniki będą negatywne. Więcej tutaj.

20:52 – Klemens Murańka skomentował sprawę na swoich profilach społecznościowych. “Drugi wynik testu negatywny, z tym że już po kwalifikacjach dziękuję dobranoc. Walczymy dalej!!! Karma wróci!!!”

20:41 – Dziennikarz Sport.pl Piotr Majchrzak na Twitterze: “O 21 TCM, czyli spotkanie kapitanów reprezentacji w skokach. Tam zostaną przedstawione oficjalne decyzje”.


20:17 – Szef norweskich skoków Clas Braethen na Twitterze: “Naprawdę mam nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie, aby ci wspaniali sportowcy i ten wspaniały naród skoków narciarskich mogli wziąć udział w tym fantastycznym turnieju. Naprawdę na to zasługują”.


19:31 – Kamil Stoch w żartobliwy sposób przedstawił obecną sytuację. Polak w relacji na Instagramie wstawił filmik z podpisem: “Tymczasem taki cyrk”.


19:12 – Apoloniusz Tajner dla Sport.tvp.pl: “Zwracamy się do wszystkich ekip o zgodę na takie rozwiązanie. Taka decyzja może zapaść na odprawie technicznej”.

19:04 – Minister sportu Piotr Gliński na Twitterze: “Powtórny test K.Murańki negatywny. Jesteśmy w kontakcie z prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Będziemy domagać się przywrócenia polskich skoczków do TCS już od jutra”

18:49 – Kacper Merk, dziennikarz Eurosportu: “Jeśli test Klemensa Muranki z dzisiaj będzie negatywny i wszyscy inni zawodnicy tez będą negatywni – jutro NOWE KWALIFIKACJE Z POLAKAMI. Ale tylko w przypadku błędu w teście Muranki. Jeśli Klemens pozytywny – nic się nie zmienia”


18:48 – Skaczemy.pl: “Niemiecki sanepid zarządził kolejne testy sprawdzające po negatywnym wyniku Klimka Murańki, który przechodził dzisiaj rano. Wszyscy przetestowani zostali ponownie i jutro będą wyniki. Od tego zależy start w dalszej części T4S”.

18:35 – Z OSTATNIEJ CHWILI. Klemens Murańka otrzymał negatywny wynik testu na koronawirusa. Czytaj więcej tutaj.

18:31 – Wojciech Fortuna dla Sportsinwinter.pl: “Za moich czasów Niemcy też tak działali. Jak któryś z Polaków skoczył dalej, to mu dwa, trzy metry ucinali i było po zawodach”.

17:34 – Apoloniusz Tajner w rozmowie z “Przeglądem Sportowym”: “Jeśli Klimek będzie miał wynik negatywny, to zgłosimy wniosek o dopuszczenie reszty kadry do wtorkowego konkursu bez kwalifikacji. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc trzeba szukać różnych rozwiązań. Oczywiście nie mam na myśli samego Klimka, bo on tak czy inaczej wraca do kraju. Wysyłamy z Polski do Niemiec karetkę.

17:27 – Rafał Kot, były fizjoterapeuta polskiej kadry dla PAP: “Ja jako pracownik służby zdrowia przechodzę testy co kilka tygodni i sam dwukrotnie byłem w sytuacji wyniku niejednoznacznego, czyli będącego na granicy pomiędzy negatywnym a pozytywnym. Jednak w tym wypadku natychmiast test się powtarza i sprawa staje się oczywista”.

17:13 – Ojciec Klemensa Murańki dla PAP: “”Dzień wcześniej Klimek wraz z całą drużyną uzyskał negatywny wynik testu przeprowadzonego w nowotarskim szpitalu. Trudno więc nie zadać sobie pytania, jak to jest, że kilka godzin później nagle pojawia się tzw. niejednoznaczny wynik. Moim zdaniem Niemcy się pomylili i teraz nie wiedzą jak z tego wybrnąć” – ocenił.

16:39 – Trener Michał Doleżal dla Skaczemy.pl: “Wiedzieliśmy przed sezonem, że takie sytuacje będą możliwe. Tutaj zawiodła jednak komunikacja. Czekaliśmy na jakieś informacje, ale nikt się nie odzywał”. Szkoleniowiec nie wytrzymywał czekania i sam dzwonił do służb. Więcej w wideo poniżej:

16:09 – Polacy na pewno nie wystąpią w Oberstdorfie. Teraz gra toczy się o start w Ga-Pa.

15:10 – To, czy Polacy wystartują w Ga-Pa, znów zależy od lokalnych organizatorów.

15:08 – Trwa specjalna konferencja dt. wykluczenie Polaków. Organizatorzy nazywają sytuację “nieszczęśliwą”.  Florian Stern: “Warunki są takie, że wszystkie osoby z drużyny polskiej traktujemy jako jedność – razem podróżowali, jedli, itd.”.

14:39 – Polscy skoczkowie na razie nie chcą szerzej komentować sprawy. W szeregach jest wściekłość. Maciej Kot wrzucił na portale społecznościowe wymowne zdjęcie.

https://www.facebook.com/maciejkot.official/photos/a.326432534142449/3581613861957617

14:33 – Jan Winkiel w Polskim Radiu: “FIS wysłał nam komunikat prasowy organizatora, ale nie bardzo chcemy przyjąć do wiadomości, że komunikat prasowy jest decyzją. Kontaktujemy się z FIS-em. Zakładam, że dziś się z hotelu nie ruszymy. Rozważamy jakieś odwołanie”.

14:29 – Portal Skispringen.com podaje, że pozytywny wynik testu na koronawirusa ma jeden z członków niemieckiego sztabu. Wiadomo jednak, że to nie będzie miało wpływu na skoczków i ich start w zawodach. Ma chodzić o serwismena, który już opuścił Oberstdorf.

13:51 – Redaktor naczelny portalu Sportsinwinter.pl Mateusz Król przekazał informację, iż o 15:00 będzie specjalne oświadczenie komitetu organizacyjnego ws. Polaków. – Można będzie je zobaczyć na GoToMeeting. Późno, zatem szans nie ma już żadnych – napisał na Twitterze.

13:13 – Kolejny komentarz polskiego skoczka, tym razem Andrzeja Stękały. On, podobnie jak Piotr Żyła, nie ukrywa niezadowolenia z otrzymanej decyzji. – Covid “3x na Nie” i odpadasz z turnieju – napisał na swoich profilach społecznościowych.

12:57 – Jak Winkiel dla Sport.pl przekazał informację, iż Polski Związek Narciarski prowadzi rozmowy z Międzynarodową Federacją Narciarską. – Nie odpuszczamy. Rozmawiamy z zarządem FIS – powiedział w rozmowie z Łukaszem Jachimiakiem.

12:30 – Piotr Żyła skomentował sytuację na swoich profilach społecznościowych. W swoim wpisie polski skoczek przedstawił absurdalną sytuację związaną z testami. – Hmmm. Ciekawa sytuacja. Robisz test w Wigilię – negatywny. Jedziesz dzień wcześniej na turniej specjalnie, żeby zrobić test- negatywny. Powtarzasz test 3 godziny przed treningiem oficjalnym – negatywny – napisał.

12:12 – W sprawie wycofania Polaków wypowiedział się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i jeden z głównych faworytów do triumfu w 69. TCS Halvor Egner Granerud. – To bardzo smutne. To naprawdę duża informacja, która robi nas ogromne wrażenie. Jeśli niemiecki rząd tak zdecydował, to zgaduję, że to dobra decyzja, ale Polski będzie bardzo brakowało – cytuje norweskiego zawodnika Hopplandslaget.

Przypomnijmy, że kwalifikacje zaplanowane są na godzinę 16:30. Polski sztab o wykluczeniu dowiedział się już po pojawieniu się tejże informacji w mediach. Co więcej, FIS również nie miał wcześniej wiedzy na temat decyzji niemieckiego sanepidu.

Źródło: Sport.pl/Instagram/Twitter/Eurosport/skispringen.com/Sport.tvp.pl/Skaczemy.pl/Przegląd Sportowy/informacja własna

Obserwuj