Zamknij

PŚ w Ruce. Inauguracyjne zawody w nowym formacie dla Oftebro, dominacja Norwegów

15:27, 24.11.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 16:27, 24.11.2023
Skomentuj

Rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. W pierwszych zawodach w Ruce zawodnicy rywalizowali w kompakcie, czyli zupełnie nowym formacie. Po zwycięstwo sięgnął Jens Luraas Oftebro.

fot. Screen Eurosport

Skoki już nie tak ważne?

Kompakt to zupełnie nowy format w Pucharze Świata, który zakłada ciekawszą rywalizację na trasie biegu. Tym razem w konkursie skoków nie są najważniejsze punkty za próbę, ale zajęte miejsca. Różnice przed wyruszeniem na trasę biegu są z góry ustalone. Historyczną serię skoków w kompakcie wygrał Johannes Lamparter. Najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu wylądował aż na 141. metrze i o 5 punktów pokonał Jarla Magnusa Riibera, który skoczył 134,5 metra. Sprawa startu Norwega po odniesieniu w czwartek kontuzji ważyła się do samego końca. Trzeci był Eero Hirvonen, który osiągnął 140,5 metra, ale z dwóch platform startowych wyżej niż Lamparter i Riiber.

Wyniki po serii skoków

Oftebro pierwszy na mecie historycznego biegu

Druga część zawodów, czyli bieg na 7,5 kilometra była nieco inna niż zazwyczaj ze względu na ustalenie wspomnianych wyżej różnic czasowych. Czołowa trójka wystartowała po 6 sekund, najpierw Lamparter, a następnie Riiber i Hirvonen. Potem zgodnie z miejscami po skoku kombinatorzy startowali co 5, 4, 3 czy 2 sekundy. W minutę na trasę ruszyło 20 zawodników. Ostatnia grupa wystartowała ze stratą półtorej minuty.

Johannes Lamparter i Jarl Magnus Riiber od razu połączyli siły na trasie biegu. Na drugiej z trzech rund dogonili ich: Eero Hirvonen, Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro i Kristjan Ilves. Na potwierdzenie zapowiedzi, że w formacie kompakt będzie bardziej zacięta walka o zwycięstwo, to na ponad kilometr przed metą do czołówki dołączyli jeszcze: Ilkka Herola, Johannes Rydzek, Manuel Faisst i Stefan Rettenegger.

Na ostatnim podbiegu mocno zaatakowali Norwegowie. Najmocniejszy z trójki reprezentantów tego kraju okazał się Jens Luraas Oftebro, który do swojego dorobku może dopisać historyczne zwycięstwo w nowym formacie. Drugie miejsce zajął Jarl Magnus Riiber, a trzeci finiszował Joergen Graabak. Johannes Lamparter był dopiero szósty.

Wyniki zawodów

źródło: informacja własna

(Kamil Karczmarek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%