Zamknij

Skoki narciarskie - najważniejsze wieści tygodnia. Powrót Stocha na skocznię, Granerud znów zwycięża i koniec kariery czeskiego skoczka

08:58, 28.06.2021 Stanisław Zyga
Skomentuj

Kamil Stoch w końcu mógł powrócić na skocznię - to najważniejsza informacja mijającego tygodnia. To jednak nie jest jedyne wydarzenie w świecie skoków w ostatnich dniach, na które warto zwrócić uwagę. W Norwegii odbywają się już konkursy, mamy także informację o końcu kariery kolejnego skoczka. Zobaczmy, co działo się w skokach narciarskich przez ostanie 7 dni.

fot. Wiktoria Wnętkowska

Pierwsze skoki Kamila Stocha

Prawie 3 miesiące - tak długo musiał czekać nasz mistrz z Zębu na swój pierwszy skok po zakończeniu zimy. Stało się to zatem kilka tygodni później niż zwykle, a to wszystko ze względu na zabieg usunięcia narośli kostnej, który Stoch przeszedł na początku maja. Na szczęście wszystko jest już w porządku, co potwierdziła jakość pierwszych prób Kamila. Na normalnej skoczni w austriackim Ramsau nasz skoczek latał na sam dół, o czym możecie przeczytać tutaj.

Granerud wciąż w wysokiej formie

Intensywne dni ma za sobą Halvor Egner Granerud. Zdobywca Kryształowej Kuli najpierw trenował na skoczniach w Drammen, na których uczył się skakać w dzieciństwie, a potem wziął udział w zawodach krajowych, odnosząc zdecydowane zwycięstwo. Na normalnym obiekcie w Oslo oddał dwa skoki na odległość 102,5 m i o ponad 20 punktów wyprzedził Johanna Andre Forfanga. Trzecie miejsce zajął Marius Lindvik. W rywalizacji nie wzięli udziału niektórzy czołowi norwescy skoczkowie, między innymi Robert Johansson i Daniel Andre Tande, który wciąż czeka na swój pierwszy skok tego lata. Więcej o zawodach w Oslo pisaliśmy tutaj.

Pełne wyniki

Thea Minyan Bjoerseth potwierdza swój talent

Oprócz zawodów mężczyzn, na skoczni normalnej w Oslo została także rozegrana rywalizacja pań. Pod nieobecność Maren Lundby najlepsza okazała się Thea Minyan Bjoerseth. Urodzona w 2003 roku zawodniczka poszła w ślady Graneruda, wygrywając z dużą przewagą, która wyniosła prawie 20 punktów. Drugie miejsce zajęła Anna Odine Stroem, a podium uzupełniła Silje Opseth.

Pełne wyniki

Panie nie poskaczą w Kazachstanie

Zaplanowane na początek września zawody Letniej Grand Prix kobiet w Szczuczyńsku zostały odwołane z bliżej nieokreślonych powodów organizacyjnych. Decyzja ta dziwi o tyle, że w kalendarzu pozostają konkursy mężczyzn. Co się stało, że postanowiono zrezygnować tylko z zawodów kobiet? Trudno powiedzieć. Byłaby to dobra okazja do przetestowania nowych i nieznanych szerszej publiczności skoczni w Szczuczyńsku. Wybudowany w ostatnich latach obiekt wyróżnia się gigantyczną niecką i trybunami, okalającymi zeskok, przypominającymi wyglądem legendarną skocznię na wzgórzu Holmenkollen w Oslo.

Koniec kariery czeskiego skoczka

Kolejny zawodnik postanowił zakończyć swoją przygodę ze skokami narciarskimi. Tym razem o rozbracie z nartami poinformował Vojtech Stursa. Ten czeski zawodnik z pewnością nie wykorzystał w pełni swojego talentu, który niewątpliwie posiadał. W Pucharze Świata zadebiutował w sezonie 2011/2012, mając zaledwie 16 lat. Najlepszy czas w jego karierze przypadł na grudzień 2016 roku, kiedy to dwukrotnie zameldował się w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. Najpierw zajął 10 miejsce w Lillehammer, a tydzień później był 8 w Engelbergu. Tamten sezon był najlepszy w jego karierze, a zakończył go na 36 pozycji w klasyfikacji generalnej, zdobywając 88 punktów. Później było jednak już tylko gorzej. W ostatnich dwóch sezonach Stursa ani razu nie awansował do finałowej serii. Koniec kariery Vojtecha to duży cios dla czeskich skoków narciarskich, które znajdują się w ogromnym kryzysie. Niestety, nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach Czesi wrócili na miejsce, które niegdyś zajmowali na światowej mapie skoków.

Dzieci rywalizują w krajowych zawodach

W poprzednim tygodniu informowaliśmy o zawodach Lotos Cup, a w ostatnich dniach miały miejsce konkursy przeznaczone dla najmłodszych adeptów skoków, rozgrywane w ramach Memoriału Józefa Przybyły. Młodzi sportowcy rywalizowali na skoczniach w Bystrej. W najstarszej kategorii wiekowej, obejmującej zawodników z roczników 2010 i 2011, zwyciężyli Adam Pilch i Zuzanna Truchan.

Wyniki chłopcy 2010 - 2011

Wyniki dziewczyny 2010 - 2011

Źródło: informacja własna/Twitter/PZN/kjump.no

(Stanisław Zyga)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%