PŚ w Falun. Dublet Finek i pokaz mocy Klaebo w biegu na 10 km

16:07, 16.03.2024 . Aktualizacja: 16:07, 16.03.2024
Skomentuj Screen - Eurosport Screen - Eurosport

Finka Kerttu Niskanen i Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrali rozgrywane w bardzo trudnych warunkach pogodowych biegi na 10 kilometrów stylem klasycznym podczas ostatnich w tym sezonie zawodów Pucharu Świata, które odbywają się w Falun. Na podium w rywalizacji pań stanęły ponadto Johanna Matintalo i Jonna Sundling, a w gronie panów Iivo Niskanen i Martin Loewstroem Nyenget. Najlepiej z grona reprezentantów Polski spisała się Izabela Marcisz, która zajęła 49. miejsce.

Fiński dublet

Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym kobiet w Falun, który przez zakończył się zwycięstwem Kerttu Niskanen. Reprezentantka Finlandii, która była jedną z głównych kandydatek do zwycięstwa, wywiązała się z tej roli i potwierdziła, że w biegach techniką klasyczną jest bardzo mocna. Doświadczona reprezentantka Finlandii poradziła sobie najlepiej w niezwykle wymagających warunkach pogodowych, czyli przy intensywnych opadach śniegu i porywistym wietrze. 36-latka minęła linię mety z wynikiem 30:01,3 min i mogła się cieszyć z kolejnego zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata.

Na drugiej pozycji sobotni bieg ukończyła rodaczka triumfatorki Johanna Matintalo. Finka zaczęła dość spokojnie, ale drugą część dystansu pobiegła rewelacyjnie i niewiele brakowało a to ona sięgnęłaby po wygraną. Na dwa kilometry przed metą strata Matintalo do Niskanen wynosiła bowiem 16 sekund by na mecie zmniejszyć się do zaledwie czterech. Trzecie miejsce zajęła Szwedka Jonna Sundling, która miała czas gorszy o dziesięć sekund. Czwarta była Teresa Stadlober (+12,9 sek), a piąta liderka klasyfikacji generalnej Jessie Digginis (+23,1 sek), która zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za biegi dystansowe. Na szóstej pozycji finiszowała Niemka Victoria Carl. Dopiero osiemnasta była Linn Svahn, która straciła sporo cennych punktów do amerykańskiej liderki.

W biegu wystartowała jedna Polka, czyli Izabela Marcisz, która zajęła 49. miejsce ze stratą +3:21,5 min do triumfatorki.

Wyniki biegu kobiet

Klaebo po raz szósty z rzędu

W rywalizacji mężczyzn po raz kolejny bezkonkurencyjny był Johannes Hoesflot Klaebo. Reprezentant Norwegii rozpoczął dość spokojnie bowiem prowadzenie objął po czterech kilometrach biegu. Po wyjściu na pierwsze miejsce obrońca Kryształowej Kuli stopniowo powiększał przewagę i na kolejnym punkcie pomiaru miał już niemal dwadzieścia sekund zapasu nad drugim zawodnikiem. W drugiej części dystansu Norweg kontynuował swój bieg po zwycięstwo i na finiszowej prostej mógł sobie pozwolić na to by zwolnić bowiem jego przewaga była ogromna jak na dystans 10 kilometrów.

Ostatecznie Klaebo minął linię mety niezagrożony i odniósł szóste z rzędu zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Drugi na mecie Fin Iivo Niskanen stracił do Norwega +22,1 sek. Na najniższym stopniu podium stanął Martin Loewstroem Nyenget (+24,0 sek), który minimalnie pokonał czwartego Didrika Toensetha (+24,3 sek). Czołową piątkę zamknął kolejny z Norwegów - Henrik Doennestad (+27,6 sek). Szósty był Austriak Mika Vermuelen (+30,5 sek), siódmy Erik Valnes (+34,8 sek), a ósmy lider klasyfikacji generalnej Harald Oestberg Amundsen (+46,8 sek).

W biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym w Falun wystartowało dwóch Polaków. Maciej Staręga zajął 79. miejsce ze stratą +3:37,4 min, a Sebastian Bryja był 81. (+3:57,1 min).