PŚ w Ruce. Ćwierćfinały sprintu bez Polaków, szwedzka faworytka także bez awansu

10:29, 24.11.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:39, 24.11.2023

Monika Skinder, która była jedyną Polką na starcie piątkowych eliminacji sprintu stylem klasycznym w Ruce, nie zdołała awansować do ćwierćfinałów. Nasza biegaczka zajęła 38. miejsce i odpadła z dalszej rywalizacji. Kwalifikacje wygrała Finka Jasmi Joensuu, która minimalnie wyprzedziła jedną z głównych faworytek - Jonnę Sundling. Trzecia była Emma Ribom. Sensacyjnie awansu nie wywalczyła natomiast Maja Dahlqvist, czyli najlepsza sprinterka minionego sezonu. W eliminacjach mężczyzn odpadli Kamil Bury, Maciej Staręga i Robert Bugara. Zwyciężył Szwed Marcus Grate.

Screen - EUROSPORT

Polka bez awansu

Sprint stylem klasycznym w Ruce po raz kolejny zainaugurował zmagania w Pucharze Świata w biegach narciarskich. W poprzedzających bezpośrednią rywalizację eliminacjach wystartowała jedna reprezentantka Polski, którą była Monika Skinder. 22-latka na półmetku trasy była jeszcze na pozycji dającej awans do ćwierćfinałów, ale w drugiej części dystansu osłabła i ostatecznie minęła linię mety z 38. rezultatem oraz ze stratą ponad jedenastu sekund do najlepszej zawodniczki.

Fiński dzień i szwedzka sensacja

W eliminacjach najlepiej spisała się reprezentantka gospodarzy Jasmi Joensuu, która finiszowała z czasem 3:04,24 min. Za Finką, z minimalną stratą, uplasowała się mistrzyni olimpijska i świata - Jonna Sundling (+0,09 sek). Trzecia była Emma Ribom (+2,14 sek), a czwarta Frida Karlsson (+2,36 sek). Czołową piątkę zamknęła Johanna Tiia Olkkonen (+2,58 sek), czyli jedna z dziewięciu świetnie dysponowanych tego dnia Finek, które zdołały awansować do ćwierćfinałów sprintu.

Największą sensacją kwalifikacji było bez wątpienia odpadnięcie zdobywczyni małej Kryształowej Kuli za sprint w poprzednim sezonie, czyli Mai Dahlqvist. Reprezentantka Szwecji zajęła 34. miejsce i straciła do Joensuu ponad dziewięć sekund.

Wyniki eliminacji sprintu kobiet

Trzy nacje w TOP3

Eliminacje mężczyzn wygrał Szwed Marcus Grate, który dobrą formę zaprezentował już w ubiegłotygodniowych zawodach w Gaellivare. Reprezentant Kraju Trzech Koron finiszował z czasem 2:38,15 min. Drugie miejsce zajął Norweg Erik Valnes (+0,65 sek), a trzecie Fin Emil Liekari (+1,49 sek), który był chyba największą niespodzianką w czołówce. Na czwartej pozycji uplasował się wielki faworyt Johannes Hoesflot Klaebo (+2,01 sek), a czołową piątkę zamknął Szwajcar Valerio Grond (+2,13 sek).

Polacy odpadli

Awansu do rywalizacji ćwierćfinałowej nie wywalczyli niestety Polacy. Najbliżej osiągnięcia celu był Kamil Bury, który ostatecznie finiszował z 36. rezultatem (+6,21 sek). Maciej Staręga zajął 54. miejsce (+8,39 sek), a Robert Bugara 78. lokatę w stawce 86 biegaczy.