Zamknij

ZIO 2026: Włosi i Austriacy rozmawiają o wspólnej kandydaturze

15:39, 05.11.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 11:28, 29.03.2017
Skomentuj

fot. Alan Watt / CC BY NC fot. Alan Watt / CC BY NC

Kilkanaście dni temu austriacki Innsburck ogłosił, że jest wstępnie zainteresowany kandydowaniem na organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Całkiem możliwe, że pod przewodnictwem Innsbrucku igrzyska mogłyby mieć wymiar transgraniczny.

Wczoraj w Bolzano odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech obszarów: Tyrolu, którego stolicą jest właśnie Innsburck oraz włoskich Górnej Adygi i Trydentu. O pomyśle zorganizowania igrzysk na obszarze dwóch państw z entuzjazmem wypowiedział się Josef Geisler z Tyrolu - To na pewno fascynujące, aby nadać igrzyskom wymiar transgraniczny dzięki wspólnej aplikacji Tyrolu, Górnej Adygi i Trydentu. - Również Martha Stocker z Południowego Tyrolu (Włochy) podzieliła tę opinię - Może być to interesujący pomysł dla tych, którzy będą analizować różne kandydatury - dodała Stocker. Na spotkaniu obecna była również Tamara Gasperi z Trydentu. Pomysł musi uzyskać jeszcze akceptację narodowych komitetów olimpijskich, ale niedaleka odległość między tymi regionami

Wspólna kandydatura Innsbrucka i włoskich regionów popierana jest m.in. przez prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian-Franco Kaspera. Jako potencjalnych rywali dla Innsbrucka wymienia się m.in. Sztokholm, Montreaux, Calgary i Ałmaty. Wnioski kandydatów mogą być składane do końca przyszłego roku. Innsbruck już dwukrotnie był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Najpierw w 1964 roku, a następnie w 1976 po wycofaniu się amerykańskiego Denver na cztery lata przed imprezą. W ostatnich latach o miano gospodarza zimowej edycji igrzysk starały się bezskutecznie inne austriackie miasta: Graz (2002), Klagenfurt (2006) i Salzburg (2010 i 2014).

W 2018 roku impreza zostanie zorganizowana przez Koreańczyków (Pjongczang), a w 2022 przez Chiny (Pekin).

Źródło: neveitalia.it

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%