Upragnione złoto faworytki. Pobiła olimpijski rekord

11:31, 05.02.2022 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 11:36, 05.02.2022

Irene Schouten ustanawiając nowy rekord olimpijski, zdobyła złoty medal na dystansie 3000 metrów. Podium uzupełniły Francesca Lollobrigida i Isabell Weidmann. Polki nie wystartowały.

Starterem dzisiejszej rywalizacji był Polak - Bartosz Dawidowski. To on dawał dzisiaj najlepszym zawodniczkom sygnał do startu. Walka o medale rozegrała się w czterech ostatnich parach. Najpierw świetnym rezultatem popisała się Czeszka, Martina Sablikova. Rekordzistka świata nie cieszyła się jednak prowadzeniem zbyt długo. Kanadyjka Isabell Weidmann pokonała ją o 1,7 sekundy i ostatecznie zajęła trzecią pozycję.

Rywalizacja o złoty medal rozegrała się w ostatniej parze. Startowały w niej: Holenderka, Irene Schouten i Włoszka, Francesca Lollobrigida. Ta druga prowadziła przez większość dystansu. Przez ostatnie okrążenia zawodniczki cały czas jechały obok siebie. Ostatecznie zwycięstwo przypadło Holenderce. Włoszka przegrała z nią o 1,13 sekundy.