Łyżwiarstwo szybkie

Zamknij
Prezes PKOL, Radosław Piesiewicz na specjalnie zorganizowanym briefingu podał, że wypłacono medalistom olimpijskim z Mediolanu obiecane, zaległe nagrody związane z upadkiem giełdy kryptowalut zondacrypto. Dziś rano miały zostać przelane pieniądze na konta Kacpra Tomasiaka, Pawła Wąska, Władimira Semirunnija, oraz ich trenerów - Macieja Maciusiaka i Rolanda Cieślaka.
Przez ostatnie 8 lat Rafał Tataruch stał na czele Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Niedawno zakończyła się jego druga i ostatnia kadencja w roli prezesa PZŁS. W rozmowie ze sportsinwinter.pl opowiada o sukcesach, porażkach i planach na przyszłość, w tym o planach pracy w Radzie Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej, do której został właśnie wybrany.
1 czerwca zakończenie kariery ogłosił Piotr Michalski, czyli jeden z filarów polskiego łyżwiarstwa szybkiego ostatniej dekady. Zawodnik z Sanoka ma na koncie m. in. mistrzostwo Europy na 500 m i wiele medali w sprincie drużynowym. Był też bardzo bliski zdobycia medalu na igrzyskach w Pekinie.
W niedzielę o 21.37 zakończyła się zbiórka charytatywna zorganizowana przez influencera Patryka Łatwoganga Garkowskiego na rzecz fundacji Cancer Fighters. Do zbiórki włączyło się kilku sportowców sportów zimowych, w tym m. in. Adam Małysz, a Władimir Semirunni na licytację oddał nawet swój srebrny medal olimpijski.
Podczas Walnego Zgromadzenia Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego wybrano dziś nowego Prezesa związku. Został z nim dotychczasowy dyrektor sportowy, a w przeszłości wybitny panczenista, Konrad Niedźwiedzki. Zastąpi on Rafała Tatarucha, który piastował tę funkcję przez ostatnich 8 lat.
Przez ponad 20 lat zdominowała dystanse długie w łyżwiarstwie szybkim, bijąc rekordy świata, zdobywając medale olimpijskie i inspiru­jąc całe pokolenia – a wszystko to bez jednego pełnowymiarowego toru lodowego w ojczyźnie.
W holenderskim Heerenven zakończono dziś mistrzostwa świata w wieloboju w łyżwiarskim, czyli ostatni akt międzynarodowego sezonu w łyżwiarstwie szybkim. Mistrzami w wieloboju klasycznym zostali Norwegowie - Ragne Wiklund i Sander Eitrem. Brązowy medal na koniec sezonu zdobył zaś Vladimir Semirunni.
W holenderskim Heerenven trwają ostatnie międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie szybkim w tym sezonie - mistrzostwa świata w wieloboju. Dziś zakończono wieloboje sprinterskie. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn rywalizację zdominowali reprezentanci gospodarzy. Wygrali Femke Kok i Jenning de Boo, a wśród pań całe podium zajęły Holenderki. Tuż za nimi, na czwartym miejscu uplasowała się Kaja Ziomek-Nogal. Wśród mężczyzn rywalizacji nie ukończył natomiast Damian Żurek.
Holenderska łyżwiarka szybka Jutta Leerdam, jedna z gwiazd igrzysk w Mediolanie-Cortinie 2026, rozbiła bank na aukcji charytatywnej. Jej podpisany kombinezon startowy – ten sam, w którym zdobyła złoto na 1000 m i srebro na 500 m – osiągnął na aukcji charytatywnej cenę 195 000 euro (ok. 840 tys. zł).
Na mistrzostwach świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim w Inzell był dziś trzeci i ostatni dzień zawodów. Polscy zawodnicy zdobyli w nim aż 3 medale - Hanna Mazur złoto w biegu masowym juniorek, Kirył Pishchala srebro w tej samej konkurencji w juniorach i drużyna sprinterek w składzie Nadia Machała, Wiktoria Dąbrowska i Hanna Mazur także srebro, w sprincie drużynowym.
W drugim dniu mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim w Inzell Polacy nie zdobyli co prawda medalu, ale bardzo blisko tego była Wiktoria Dąbrowska. Na 1000 m nasza juniorka straciła zaledwie 0,06 s do podium. Miejsce w czołowej dziesiątce zajęła także Zofia Braun na 3000 m.
Na torze łyżwiarskim w niemieckim Inzell zaczęły się dziś Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Polacy zaczęli tę imprezę od brązowego medalu Wiktorii Dąbrowskiej na 500 m.
Władimir Semirunnij nie zwalnia tempa po olimpijskim sukcesie. Srebrny medal na dystansie 10 000 metrów zdobyty podczas igrzysk w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo tylko wzmocnił jego sportowe ambicje. – Dalej chcę wygrywać. To mnie napędza – podkreśla 23-letni specjalista od długich dystansów.
W niemieckim Inzell rozegrano w ten weekend kolejny, ostatni już w tym sezonie Puchar Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Bardzo dobrze spisali się tam młodzi Polacy. Wygrała bowiem nasza drużyna kobiet w sprincie drużynowym i Wiktoria Dąbrowska na 500 m. Na tym dystansie drugie miejsce wśród mężczyzn zajął zaś Szymon Hostyński.