Sytuacja w klasyfikacji PŚ w kombinacji norweskiej

fot. M. Rudzińska

Ze wszystkich interesujących nas dyscyplin najrzadziej odbywają się zawody w kombinacji norweskiej. W miniony weekend jednak we włoskim Val di Fiemme rywalizowali zawodnicy i w tej konkurencji. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej umocnił się Jarl Magnus Riiber z Norwegii.

fot. M. Rudzińska

Riiber wygrał obydwa konkursy indywidualne. I choć niedzielna wiktoria przyszła mu z trudem powiększył swój dorobek punktowy do 560 pkt. Za nim jest czarno-czerwono-żołto. Aż trzech reprezentantów Niemiec znajduje się za liderem. Nie można jednak napisać, że depczą mu po piętach, strata jest bowiem olbrzymia. Młody Vinzenz Geiger ma 371 pkt, a dwaj starzy mistrzowie Eric Frenzel i Fabian Riessle kolejno 323 i 318 pkt. Niewielką stratę do nich ma też najlepszy z Austriaków Johannes Lamparter (316 pkt). Drugi z Norwegów Jens Luraas Oftebro ma 284 pkt, zaś czwarty z Niemców – Manuel Faisst – 259 pkt. Fin Ilka Herola znany ze świetnej formy biegowej jest aktualnie ósmy (236 pkt). W pierwszej “10” znaleźli się też drugi Austriak Lukas Greiderer (235 pkt) i rodzynek spoza Europy – Akito Watabe z Japonii (228 pkt). Szczepan Kupczak tym razem nie startował, więc nie powiększył swojego sześciopunktowego dorobku. Polak jest w tabeli na 45. pozycji – niżej jest tylko jeden zawodnik. Nietrudno zauważyć, iż tabela sklasyfikowanych zawodników jest bardzo krótka.

Od jakiegoś czasu osobno prowadzi się też klasyfikację najlepszych skoczków i biegaczy. Wśród skoczków prowadzi, tak jak w generalnej klasyfikacji J. Riiber (510 pkt), za nim jest Lamparter (375 pkt). Kolejne miejsca zajmują bracia Watabe: Akito (353 pkt) i Yoshito (344 pkt). Piąte miejsce zajmuje ich rodak Ryota Yamamoto (307 pkt). Wśród biegaczy najlepsi są Finowie – Eero Hirvonen (512 pkt) i wspomniany wyżej Herola (492 pkt). Kolejne pozycje zajmują Joergen Graabak z Norwegii (485 pkt) oraz Niemcy Geiger (296 pkt) i Riessle (293 pkt). W tej klasyfikacji lider PŚ jest dopiero dwunasty.

klasyfikacja generalna

źródło: własne