Raport ze świata skoków. Polacy wracają na skocznie. Znamy kalendarz Pucharu Świata 2023/2024

fot. Tomasz Markowski

Ostatni tydzień w świecie skoków narciarskich był niezwykle napięty. Poznaliśmy terminarz najbliższego sezonu zimowego, Reprezentanci Polski powrócili na skocznie po przerwie międzysezonowej – pierwsze próby podopieczni Thomasa Thurnbichlera oddali w Szczyrku. Jest też i gorsza informacja – organizatorzy odwołali zawody Letniego Grand Prix w Hinterzarten.

fot. Tomasz Markowski

Kalendarz na sezon 2023/2024

Poznaliśmy kalendarz Pucharu Świata na sezon 2023/2024. Rozpocznie się 25 listopada 2023 r. w fińskiej Ruce, a zakończy się 24 marca 2024 r. w Planicy. Nowością w tym sezonie, będzie turniej w Polsce. Zawodnicy będą rywalizować w naszym kraju od 13 do 21 stycznia. Miejscami zmagań będą Wisła, Zakopane oraz Szczyrk. Miejsce Lillehammer w Raw Air zajął odnowiony obiekt w Trondheim. Więcej informacji można przeczytać tutaj.

Polacy wracają na skocznie

W ostatnim tygodniu odbyło się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski. Podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera oraz Davida Jiroutka trenowali w Szczyrku.  Nasi zawodnicy oddali pierwsze w tym sezonie próby na igelicie. Już za miesiąc skoczkowie będą mogli  sprawdzić swoją formę podczas Igrzysk Europejskich. Miejscem zmagań będzie wielka oraz średnia  Krokiew. Zdjęcie ze zgrupowania na Instagramie udostępnił Kamil Stoch. 

– Dobry trening, to i uśmiech na twarzy – napisał pod zdjęciem skoczek z Zębu.

FIS Games 

Międzynarodowa Federacja i Snowboardowa ogłosiła, że w 2028 r. po raz pierwszy odbędzie się turniej FIS Games. Ma to być największa ze wszystkich imprez zimowych. Przedstawiciele narciarstwa alpejskiego, freestyle, narciarstwa dowolnego, snowboardu, biegów oraz skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa szybkiego, freeride’u i telemarku przez 16 dni mają rywalizować o ponad 100 medali. FIS już rozpoczął proces składania wniosków o organizację pierwszej historycznej edycji. Gospodarza FIS Games 2028 mamy poznać na wiosnę 2024 r. Więcej informacji tutaj.

Zawody w Niemczech odwołane

FIS dopiero co ogłosił kalendarz Letniego Grand Prix 2023, a już doszło do pierwszych zmian. Organizatorzy mających zainaugurować cykl zawodów w Hinterzarten, poinformowali o odwołaniu konkursów w Niemczech. Adler-Skistadion  po kilku latach przerwy wynikającej z przebudowy miał powrócić na mapę Letniego Grand Prix, ale niestety przez problemy finansowe tak się nie stanie.

Podkreślamy, że nie podjęliśmy tej decyzji pochopnie. Wszystko obyło się w porozumieniu z DSV – powiedziała prezes klubu z Hinterzarten Tanja Metzler.

– Chcielibyśmy w tym roku ożywić tradycję letnich skoków narciarskich w Hinterzarten, ale rosnące koszty i ryzyko finansowe zmusiły nas do podjęcia trudnej decyzji o odwołaniu zawodów – dodaje.

Sven Hannawald o problemach społecznych

Sven Hannawald jako pierwszy skoczek narciarski w historii wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2001/2002. Pod koniec kariery niemiecki zawodnik zmagał się z depresją i wypalaniem zawodowym. Weteran skoków narciarskich w rozmowie z Suddeutsche Zeitung mówi o tym jak poradził sobie ze swoimi problemami.

– Lepiej pójść do lekarza za wcześnie niż za późno lub wcale. W przeciwnym razie może to również doprowadzić do ciężkiej depresji. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś się długo zastanawiać, jeśli nie czujesz się dobrze i podejrzewasz, że zbliża się wypalenie – powiedział Sven Hannavald.

Powiedziałbym: tak. Chociaż temat ten stał się ostatnio nieco bardziej przedmiotem publicznej debaty, nadal jest tematem tabu temat. Nie uciekniemy od tego tematu. Nasza codzienność nie zmieni się z powrotem na to, co faktycznie byłoby zdrowe dla nas – dodaje.

Źródło: sport.de, fis-ski.com, sommerskispringen-hinterzarten.de, Instagram