Historia dzieje się na naszych oczach. Pierwsze mistrzostwa FIS Games już w 2028!

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) oficjalnie rozpoczęła drogę do zapoczątkowania cyklu FIS Games. Zawody te mają być największą ze wszystkich imprez sportowych rozgrywanych pod egidą organizacji. Trwający przez 16 dni cykl ma być reklamą dla wszystkich sportów olimpijskich oraz nieolimpijskich. Pierwszy edycja FIS Games zaplanowana jest na 2028 rok.

Pierwsza edycja FIS Games ma się odbyć w 2028 roku. Zawody te mają być największą ze wszystkich imprez zimowych. Według założeń w rywalizacji wezmą wszyscy przedstawiciele sportów olimpijskich i nieolimpijskich pod egidą federacji. Turniej ma się odbywać w cyklu 4-letnim i trwać 16 dni.

Nowy wielki format

Ambicje FIS Games są bardzo duże. Według założeń zawody te mają być rozgrywane raz na cztery lata, co ma zwiększyć prestiż imprezy. Przedstawiciele narciarstwa alpejskiego, freestyle, narciarstwa dowolnego, snowboardu, biegów oraz skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa szybkiego, freeride’u i telemarku mają przez 16 dni rywalizować o tytuły mistrzowskie. Zawody mogą być zarówno organizowane przez jeden region, jak i przez kilku gospodarzy, nawet poza granicami jednego państwa. FIS Games mają także uświetnić widowiskowe ceremonie otwarcia oraz zamknięcia turnieju. W ramach zrównoważonego rozwoju oraz dbania o dziedzictwo zawody mają się odbywać na już istniejących arenach zmagań.

Przygotowania do pierwszego FIS Games

Jak wynika z komunikatu FIS pierwsza edycja zawodów ma się odbyć za pięć lat. Działacze mieli się już skontaktować z przedstawicielami wszystkich krajowych federacji. Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa miała przekazać plan przetargowy oraz harmonogram procesu składania wniosków poszczególnym państwo. Po otrzymaniu listu intencyjnego od zainteresowanych gospodarzy, FIS zaoferuje praktyczne wsparcie w dążeniu do przeprowadzenia projektu. Po oficjalnym terminie składania wniosków 1 listopada 2023 r. nastąpi faza inspekcji. Gospodarz pierwszych FIS Games 2028 zostanie wybrany przez Radę FIS wiosną 2024 roku.

Źródło: fis-ski.com