PŚ w Ruhpolding. Mistrzostwa Norwegii na niemieckiej ziemi. Dominator potwierdził supremację

fot. screen TVP Sport

Johannes Thingnes Boe zwyciężył w biegu masowym na dystansie 15 kilometrów rozgrywanym w Ruhpolding w ramach biathlonowego Pucharu Świata. Obok Norwega na podium stanęli jego rodacy – Vetle Sjaastad Christiansen i Sturla Holm Laegreid. Polacy nie startowali.

fot. screen TVP Sport

Po środowym biegu indywidualnym i piątkowej rywalizacji sztafet w niedzielę w Ruhpolding nadszedł czas na rozegranie ostatniej męskiej konkurencji. Był nią bieg ze startu wspólnego na dystansie 15 kilometrów. Tradycyjnie, wystartowało w nim 30 zawodników. Niestety, wśród uczestników zmagań nie ujrzeliśmy żadnego z reprezentantów Polski. Bezpośrednią przyczyną absencji Biało-Czerwonych w mass starcie jest ich słaba postawa w biegach pucharowych.

Mistrzostwa Norwegii

Od początku zmagań ton rywalizacji nadawali Norwegowie. Po pierwszym strzelaniu, na którym to Wikingowie niespodziewanie solidarnie oddali niecelne strzały, na krótki czas prowadzenie objął tercet Francuzów. Druga wizyta na strzelnicy przywróciła jednak pierwotny stan rzeczy.

Kolejne wizyty na strzelnicy nie przyniosły większych przetasowań. Ostatecznie po oddaniu 20 strzałów jako pierwszy na trasę wyruszył Vetle Sjaastad Christiansen. Na ostatniej pętli wyprzedził go jednak lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Johannes Thingnes Boe. Mimo trzech „pudeł” (Christiansen mylił się tylko dwukrotnie), linię mety przekroczył on o ponad 19 sekund przed swym rodakiem.

Skład podium – po walce do ostatnich metrów ze starszym z braci Boe – uzupełnił kolejny Norweg, Sturla Holm Laegreid (2 niecelne strzały; strata ponad 35 sekund do tryumfatora). Tarjei Boe – choć chybił zaledwie raz – musiał zadowolić się dopiero czwartą lokatą. W czołowej szóstce uplasowali się także Emilien Jacquelin z Francji i Strolia Vytautas z Litwy.

Należy dodać, że podczas zawodów wiał silny wiatr, który skutecznie przeszkadzał zawodnikom na strzelnicy. Dość powiedzieć, że żaden biathlonista nie zachował tego dnia czystego konta. Tylko trzech startujących oddało jeden niecelny strzał.

Co dalej?

W niedzielne popołudnie w Ruhpolding odbędzie się jeszcze bieg masowy kobiet. Jego początek zaplanowano na godzinę 14:45. Następnie karuzela Pucharu Świata przeniesie się do Anterselvy. To tam w dniach 19-22 stycznia biathlonistów i biathlonistki czeka próba generalna przed mistrzostwami świata (8-19 lutego, Oberhof, Niemcy). Na włoskiej ziemi zarówno panie, jak i panowie rywalizować będą kolejno w: sprincie, biegu pościgowym oraz sztafecie.

Wyniki biegu masowego mężczyzn

Źródło: informacja własna