PŚ w Ramsau. Niesamowity bieg Geigera! Wygrana z czternastej pozycji. Kil ponownie w drugiej dziesiątce

Screen-Eurosport

Sobotnie zawody mężczyzn w Ramsau przybrały nieoczekiwane rezultaty. Zmagania wygrał Vinzenz Geiger, a Jarl Magnus Riiber zajął dopiero trzecie miejsce. U kobiet pewne zwycięstwo odniosła Gyda Westvold Hansen. Dla polskich fanów dwuboju narciarskiego szczególnie interesującym wydarzeniem były występy Joanny Kil i Andrzeja Szczechowicza. Sobotnią rywalizację Kil skończyła na 20. pozycji, a Szczechowicz na 43. miejscu. 

Screen-Eurosport

Niepokonana Hansen

Czwarte zawody sezonu i czwarte zwycięstwo Gydy Westvold Hansen. Norweżka ponownie skoczyła trzy belki niżej od reszty. Choć tym razem przewaga nie była taka spora – 30 sekund nad Anniką Sieff. Zajmująca drugie miejsce Włoszka osiągnęła 92 metry. Zawodniczki, które uzupełniły w piątek skład podium, czyli Nathalie Armbruster i Lisa Hirner (obie 93 m) dzieliło 13 sekund. Joanna Kil po serii skoków zajmowała osiemnaste miejsce.

Wyniki po serii skoków kobiet

O biegu Hansen nie można powiedzieć zbyt wiele. Norweżka po prostu dobiegła do mety z ponad minutową przewagą nad rywalkami. Świetny bieg zaprezentowała Annika Sieff. Włoszka po dogonieniu przez Armbruster zostawiła ją w tyle na ostatniej pętli. Niemka utrzymała miejsce na podium. Dla szesnastolatki to trzeci taki sukces w karierze. Tuż za podium, znalazły się biegnące wspólnie Lisa Hirner i Lena Brocard. Joanna Kil zajęła 20. lokatę. Polka dobiegła ze stratą wynoszącą +4:05.8 w stosunku do Hansen.

Wyniki zawodów kobiet

Riiber typowo na skoczni

Sytuacja po skoku mężczyzn wyglądała bardzo podobnie do piątkowych zawodów. Różnice między zawodnikami były niewielkie, bo na skoczni HS98, jaką jest Mattensprunganlage ciężko jest odskoczyć rywalom. Udało się to zrobić zaledwie dwójcę najlepszych skoczków sezonu – Jarlowi Magnusowi Riiberowi i Ryocie Yamamoto. Norweg uzyskał na skoczni 97 metrów. Yamamoto (94 m) zanotował jedenaście sekund straty do lidera Pucharu Świata.

Trzecia pozycja po skoku należała do Franza-Josefa Rehrla, który uzyskał najdalszą odległość dnia, jednak z belki o jeden stopień wyższej w porównaniu do czołówki. Za czołową trójką powstała grupka, w której znajdowali się między innymi: Jens Luraas Oftebro, Joergen Graabak, Johannes Lamparter, Vinzenz Geiger – tych świetnych biegaczy dzieliło na starcie dziewiętnaście sekund. Andrzej Szczechowicz po skoku na 81,5 metra uzyskał 41. notę zawodów.

Wyniki po serii skoków mężczyzn

Fenomenalny atak Niemca

Wydawało się, że scenariusz biegu jest już znany przed startem i Riiber spokojnie pobiegnie po kolejne zwycięstwo. Norweg jednak nie utrzymywał swojej przewagi. Na drugim okrążeniu Yamamoto został dogoniony przez grupę, którą prowadzili Norwegowie – Oftebro i Graabak. Pod koniec drugiego okrążenia potężne tempo narzucił Vinzenz Geiger, a przewaga Riibera zmalała o połowę.

Niemiec mknął dalej i strata do Norwega wynosząca na starcie 1:09 minuty spadła do zera. Skuteczny atak Geigera podczas czwartej pętli dał mu pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Sprinterski pojedynek o drugie miejsce stoczyli Johannes Lamparter i Jarl Magnus Riiber. Austriak, dla którego jest to pierwsze podium sezonu, okazał się lepszy. Miejsca za podium zajęli kolejni Norwegowie: Graabak i Oftebro. Andrzej Szczechowicz skończył bieg na 43. miejscu.

Wyniki zawodów mężczyzn

Źródło: informacja własna