PŚ w Otepaa. Powrót na szczyt Lampartera, skoki kobiet odwołane

18:05, 07.01.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 18:23, 07.01.2023
reo

Pierwsze w 2023 roku zawody w kombinacji norweskiej rozgrywane są w estońskim kurorcie Otepaa. W zmaganiach ze startu wspólnego triumfował Johannes Lamparter, a rywalizacja kobiet nie została dokończona z powodu złych warunków wietrznych. Polacy nie startowali.

Tytuł mężczyzn

W sobotę w Otepaa rozegrano zawody ze startu masowego. Wśród mężczyzn zabrakło m.in. zmagającego się z chorobą Jarla Magnusa Riibera. W biegu na 10 kilometrów godnie zastąpili go jego rodacy. Na ostatniej rundzie tempo rywalizacji nadawali bracia Oftebro, którzy okazali się najlepsi na finiszu z grupy liczącej kilkunastu zawodników. Wygrał Jens Luraas Oftebro, który przed serią skoków miał 0,1 punktu przewagi nad Einarem Luraasem oraz 0,2 punktu nad Johannesem Lamparterem. To właśnie Austriak zapewnił sobie zwycięstwo po znakomitym skoku na odległość 99,5 metra. Drugiego Ilkkę Herolę wyprzedził o prawie 10 punktów. Fin awansował aż z 20. miejsca po biegu. Podium uzupełnił Thomas Rettenegger (23. po biegu). Jens Luraas Oftebro spadł aż na 11. pozycję. Wielu zawodników nie poradziło sobie z trudnymi warunkami, a zawody były wielokrotnie przerywane.

Wyniki po biegu

Wyniki zawodów

Gyda Westvold Hansen z kolejnym zwycięstwem

Po swoje piąte zwycięstwo w sezonie mogła sięgnąć Gyda Westvold Hansen. W biegu na 5 kilometrów Norweżka uciekła reszcie rywalek razem z Idą Marie Hagen, którą pokonała na finiszu. Jednak konkurs skoków, który miał się rozpocząć godzinę przed rywalizacją mężczyzn na obiekcie normalnym, został odwołany. Później warunki nieco się poprawiły i skoki kombinatorów doszły do skutku.