PŚ w kombinacji: Jarl Magnus Riiber zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej

16:01, 09.12.2019 Kamil Karczmarek

Nie mogło być inaczej. Jarl Magnus Riiber po odniesieniu pięciu zwycięstw jest liderem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z dużą przewagą. Drugi Joergen Graabak traci już 165 punktów. Jens Luraas Oftebro zajmuje 3. miejsce.

Jarl Magnus Riiber wygrał kolejne pucharowe zawody w Lillehammer i w klasyfikacji łącznej ma aż 500 punktów. Udany weekend w Norwegii zanotował Joergen Graabak, który dwukrotnie był drugi. Norweg awansował na drugą pozycję w generalce, wyprzedzając Jensa Luraasa Oftebro. 19-latek w Lillehammer nie zdołał stanąć na podium. Graabak ma 165 punktów straty do Riibera, a Oftebro 235 punktów. Najlepszy spoza Norwegii jest Vinzenz Geiger. Szczepan Kupczak w Lillehammer nie zdobył punktów i z dorobkiem 4 oczek zajmuje 42. miejsce, czyli ostatnie w klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacja generalna

Jarl Magnus Riiber wygrał wszystkie serie skoków, więc jest także liderem klasyfikacji na najlepszego skoczka. Drugi w tej specjalności jest Jens Luraas Oftebro, a trzeci Espen Bjoernstad. Szczepan Kupczak w tej klasyfikacji plasuje się na 27. pozycji. W Lillehammer najlepiej biegał Ilkka Herola. Fin dwukrotnie miał najlepszy czas biegu i jest liderem rankingu na najlepszego biegacza. Wyprzedza w nim o 20 punktów Vinzenza Geigera i o 54 punkty Alessandro Pittina. Z Polaków jeden punkt do tej pory zdobył Adam Cieślar, który jest 44.

Najlepszy skoczek

Najlepszy biegacz

W Pucharze Narodów prowadzą oczywiście Norwegowie, którzy łącznie zdobyli 1572 punkty, czyli dwa razy więcej niż drudzy Niemcy. Polacy z 4 punktami Szczepana Kupczaka są na 9. miejscu. Ktoś może się zastanawiać, ile można zarobić na zawodach kombinacji norweskiej? Za każde zwycięstwo w Lillehammer Jarl Magnus Riiber otrzymał 8000 franków szwajcarskich, czyli ponad 31 tysięcy złotych. Od początku sezonu Norweg wzbogacił się o 46 tysięcy franków (prawie 180 tysięcy złotych). Polacy nie są uwzględnieni w rankingu. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się za dwa tygodnie w Ramsau.