PŚ w Falun. Zrobił co musiał! Francuz z małą Kryształową Kulą za sprint

14:07, 11.03.2022 Tomasz Lutek Aktualizacja: 21:31, 11.03.2022

Jonna Sundling i Richard Jouve wygrali ostatnie w sezonie 2021/22 sprinty rozgrywane stylem klasycznym w biegach narciarskich w szwedzkim Falun. Francuz rzutem na taśmę wyprzedził również Johannesa Klaebo w klasyfikacji sprinterskiej i zdobył małą Kryształową Kulę w tej specjalności. Reprezentanci Polski odpadli w eliminacjach.

screen - eurosport

Zawody Pucharu Świata w Falun są ostatnim przystankiem dla biegaczy narciarskich w sezonie 2021/22. W piątek odbyły się zmagania sprinterskie. Już wcześniej małą Kryształową Kulę w rywalizacji kobiet zapewniła sobie Maja Dahlqvist. Wśród mężczyzn szansę na wyprzedzenie nieobecnego Johannesa Klaebo miał jedynie Richard Jouve.

Dominatorka znów zwycięska

Wśród pań najlepsza okazała się Jonna Sundling. Mistrzyni olimpijska z Pekinu od początku nie pozostawiała rywalką żadnych złudzeń, co do końcowego triumfu. Pewnie wygrała eliminacje i jeszcze lepiej poradziła sobie w fazie pucharowej. Druga na mecie finałowego biegu zameldowała się Anamarija Lampic. Słowenka do zwyciężczyni straciła jednak ponad 8 sekund. Podium uzupełniła najlepsza sprinterka sezonu 2021/22 Maja Dahlqvist. Czwarta była Julia Kern, piąta Nadine Faehndrich, natomiast szósta Maiken Caspersen Falla.

Richard Jouve bohaterem dnia

Przed zawodami w Falun jasne było, że jedynie Richard Jouve może odebrać małą Kryształową Kulę za sprint Johannesowi Klaebo. Norweg, który w Szwecji nie pojawił się z powodu zakażenia koronawirusem miał nad nim jednak aż 95 punktów przewagi. Początek rywalizacji był dla Francuza znacznie trudniejszy niż mogłoby się wydawać.

W ćwierćfinale dopiero mocnym finiszem zapewnił sobie awans, kończąc bieg na drugim miejscu. Od półfinału radził sobie już zdecydowanie lepiej. Finał zwyciężył bez większych problemów i w ostatecznym rozrachunku o 5 punktów wyprzedził Johannesa Klaebo w klasyfikacji sprinterskiej. Drugie miejsce w piątkowych zmaganiach zajął Joni Maki, a trzecie kolejny reprezentant Trójkolorowych Lucas Chanavat. Kolejne miejsca wywalczyli Sivert Wiig, Federico Pellegrino oraz Lars Agnar Hjelmeset.

Słabe występy biało-czerwonych

Do fazy ćwierćfinałowej nie udało się awansować reprezentantom Polski. Monika Skinder zajęła 50. miejsce w eliminacjach sprintu kobiet. Wśród mężczyzn dopiero 45. był Maciej Staręga. Mateusz Haratyk i Kamil Bury zmagania ukończyli odpowiednio na 63. i 65. miejscu.