PŚ w Falun. Polacy przepadli w eliminacjach sprintu. Szwedka i Fin najlepsi

11:01, 11.03.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 11:26, 11.03.2022

Reprezentanci Polski odpadli w eliminacjach sprintu stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w Falun. Z zawodami najpierw pożegnała się Monika Skinder, a kilkanaście minut później także wszyscy biegacze z kadry Lukasa Bauera. Ze zwycięstwa w kwalifikacjach cieszyli się natomiast Szwedka Jonna Sundling oraz Fin Joni Maki.

Popis Szwedki

Eliminacje sprintu stylem klasycznym w Falun były prawdziwym popisem Jonny Sundling. Mistrzyni olimpijska z Pekinu po raz kolejny w tym sezonie zdeklasowała resztę stawki, triumfując z wynikiem 3:12,19 min. Druga na mecie Finka Jasmi Joensuu przegrała ze Szwedką o ponad osiem sekund (+8,41 sek), a trzecia Johanna Matintalo straciła do triumfatorki +8,86 sek.

W czołowej dziesiątce zmieściły się jeszcze Johanna Hagstroem, Kerttu Niskanen, Anamarija Lampić, Rosie Brennan, Moa Lundgren, Maja Dahqlvist i Laura Gimmler. Najliczniejszą grupę w ćwierćfinałach będą stanowiły Szwedki, bowiem awansowało ich aż osiem.

W eliminacjach wystartowała jedna Polka - Monika Skinder. Srebrna medalistka niedawnych mistrzostw świata młodzieżowców w Lygnie nie była jednak w stanie nawiązać walki o awans. 20-latka zajęła przedostatnie 50. miejsce i straciła ponad pół minuty do Sundling.

Wyniki eliminacji kobiet

Fin najszybszy

Kilkanaście minut po paniach na trasie w Falun pojawili się panowie, którzy rywalizowali na tym samym odcinku. Najszybciej pokonał go Fin Joni Maki, który zwyciężył z rezultatem 2:51,58 min. Reprezentant Suomi musiał jednak do samego końca drżeć o zwycięstwo w eliminacjach, bowiem wielu startujących po nim zawodników notowało zbliżone wyniki. Ostatecznie Maki pokonał o +0,69 sek Norwega Siverta Wiiga i o niespełna półtorej sekundy doświadczonego Calle Halfvarssona (+1,41 sek).

Czwarte miejsce zajął Lucas Chanavat, który nadal walczy o podium klasyfikacji sprinterskiej. Piąty był Gjoeran Tefre, szósty Federico Pellegrino, a siódmy Truls Gisselman. Na ósmej lokacie sklasyfikowano Antona Perssona. Dziewiąty był Chińczyk Qiang Wang, który jest prawdziwą rewelacją tego sezonu. Czołową dziesiątkę zamknął walczący o małą kryształową kulę za sprinty Richard Jouve.

Awansu do ćwierćfinałów nie udało się niestety wywalczyć żadnemu z reprezentantów Polski. Najbliżej sukcesu był Dominik Bury, który ze stratą +9,73 sek zajął 38. miejsce. Na 45. lokacie sklasyfikowany został Maciej Staręga (+10,55 sek). Dużo gorzej poszło Mateuszowi Haratykowi i Kamilowi Buremu, którzy zajęli odpowiednio 63. i 65. miejsce w stawce 68 zawodników.

Początek ćwierćfinałów o 12:15.