Planica gotowa na wielkie latanie. Czy padnie nowy rekord świata?

Planica skocznia

Już w przyszły weekend odbędą się ostatnie zawody tego sezonu. Najlepsi skoczkowie globu będą rywalizować w aż 4 konkursach: 3 indywidualnych i w sobotniej drużynówce. Będzie zatem wiele okazji na pobicie rekordu świata, który od 2017 roku należy do Stefana Krafta. Austriak na skoczni w Vikersund osiągnął wówczas 253,5 metra.

Planica skocznia

Podobnie, jak wszystkie dotychczasowe konkursy tego sezonu, zmagania w Planicy odbędą się bez udziału kibiców. Słoweńscy organizatorzy przygotowali jednak rozwiązanie zastosowane już na grudniowych mistrzostwach świata w lotach narciarskich, czyli wirtualną trybunę. Fani będą podziwiać skoczków z wielkich ekranów, okalających zeskok. Jak donoszą słoweńskie media, budżet zawodów będzie o połowę mniejszy niż poprzednio, co oczywiście jest spowodowane trwającą pandemią. Tomaz Sustersic, sekretarz generalny organizatora imprezy, donosi, że przychody spadną o 35 %.

Pomimo to, słoweńscy działacze nie tracą dobrych humorów i intensywnie pracują nad przygotowaniem skoczni do zawodów. Według nich możliwe będzie nawet pobicie rekordu świata. Oznaczałoby to, że zeskok w Planicy umożliwi lądowanie co najmniej na 254 metrze. Przypomnijmy, że jak dotąd najdłuższy skok na Letalnicy oddał Gregor Schlierenzauer, który wyrównał wyczyn Krafta, osiągając 253,5 metra. Była to jednak próba podparta.

– Chcemy przygotować skocznię tak dobrze, aby można było pobić na niej rekord świata. Wiadomo jednak, jak to z tym jest. Nie da się go zaplanować – mówił Aljosa Dolhar, nowy szef zawodów PŚ w Planicy,

Najdłuższy ustany lot należy do Ryoyu Kobayashiego. Japończyk w 2019 roku poszybował aż na 252 metr, bijąc o pół metra rekord Kamila Stocha. O tym, czy w skokach narciarskich zostanie przełamana kolejna bariera odległości, przekonamy się w przyszłym tygodniu. We wtorek odbędą się testy skoczni, a od środy czeka nas rywalizacja zawodników w ramach Pucharu Świata. Skoczkowie powalczą także o małą kryształową kulę za klasyfikację lotów narciarskich oraz o wygranie turnieju Planica 7.

Źródło: delo.si