Planica 2023. Triumf Słoweńca w kwalifikacjach, ósmy Kubacki. Komplet Polaków z awansem

Screen- Eurosport

Anze Lanisek zwyciężył w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na Srednjej Skakalnicy (HS102) na mistrzostwach świata w Planicy. Reprezentant gospodarzy poszybował na odległość 98 m. W gronie pięćdziesięciu zawodników z miejscami premiowanymi awansem znalazła się cała piątka Biało-Czerwonych. Najwyżej sklasyfikowany został ósmy Dawid Kubacki.

Screen Eurosport

Anze Lanisek, ku uciesze lokalnej publiczności odniósł triumf w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni normalnej. Słoweniec na Srednjej Skakalnicy (HS102) uzyskał 98 m odległości, tym samym wyprzedzając drugiego Austriaka. Stefan Kraft, za sprawą swojego 97,5 m rezultatu stracił do lidera 4,2 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się kolejny z reprezentantów gospodarzy, Timi Zajc (99 m). 

Czwarte miejsce uzyskał Niemiec, Karl Geiger. Lokatę piątą wywalczył Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud uzyskał notę szóstą. Siódmy był Daniel Tschofenig. Dawid Kubacki, który z obiektem zapoznał się dopiero w trakcie skoku treningowego, poprzedzającego serię eliminacyjną spisał się najlepiej z reprezentantów Polski. Wiceliderowi klasyfikacji generalnej zmierzono w jego próbie 95 m, co przełożyło się na ósmy wynik. W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Andreas Wellinger i obrońca tytułu z obiektu normalnego, Piotr Żyła (95,5 m). 

Dobre rezultaty Polaków

W sobotnich zmaganiach o medale powalczy komplet Biało-Czerwonych. Dwóch, wcześniej wspomnianych reprezentantów Polski uplasowało się w czołówce piątkowej rywalizacji. Tuż za nią sklasyfikowany został Kamil Stoch. 99,5 m odległości mistrza z Zębu przełożyło się na lokatę jedenastą. W drugiej dziesiątce miejsce zajął również piętnasty Paweł Wąsek (95,5 m),  a dwudziesty trzeci rezultat osiągnął Aleksander Zniszczoł (95 m).

Pełne wyniki

Źródło: informacja własna