Planica 2023. Pora poznać nową mistrzynię świata w biegu łączonym. Kto pójdzie w ślady Johaug? (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

Czas na kolejną biegową konkurencję rozgrywanych w Planicy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Po czwartkowych sprintach pań i panów oraz piątkowej rywalizacji mężczyzn w biegu łączonym tym razem o medale w skiathlonie powalczą kobiety. Która z biegaczek powtórzy wyczyn Therese Johaug z Oberstdorfu? Niestety, w zawodach nie wystartuje żadna z Polek.

fot. M. Rudzińska

Pierwsi zwycięzcy już znani

W Planicy rozdano już trzy komplety medali mistrzostw świata w biegach narciarskich. Najpierw w czwartkowe popołudnie poznaliśmy najszybszych zawodników i zawodniczki czempionatu. W sprincie rozgrywanym stylem klasycznym równych sobie nie mieli Johannes Hoesflot Klaebo z Norwegii i Szwedka, Jonna Sundling. Tym samym tych dwoje obroniło tytuły mistrzowskie wywalczone przed dwoma laty w Oberstdorfie. Wówczas jednak rywalizowano techniką dowolną.

Po czwartkowym sprincie nadszedł czas na piątkowy bieg łączony mężczyzn (15 kilometrów stylem klasycznym + 15 kilometrów techniką dowolną).  Zwycięsko ponownie wyszedł z niego Norweg. Tym razem nie był nim jednak lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a Simen Hegstad Krueger. W sobotę o medale w skiathlonie powalczą zaś kobiety.

Bez obrończyni tytułu na starcie

Bieg łączony pań w obecnej jego formule (tzn. 7,5 kilometra stylem klasycznym + 7,5 kilometra stylem dowolnym) rozgrywany jest od 2005 roku. Wówczas to w Oberstdorfie na najwyższym stopniu podium stanęła Rosjanka, Julia Czepałowa. Dwa lata później ze zwycięstwa cieszyła się jej rodaczka, Olga Zawjałowa. Czempionat w Libercu (2009 rok) przyniósł tryumf Justyny Kowalczyk. W kolejnych latach rywalizację o złoty medal zdominowały Marit Bjoergen i Therese Johaug, które w opisywanej konkurencji odniosły zwycięstwa podczas sześciu następnych czempionatów, w tym także tego z 2021 roku. W nim równych sobie nie miała druga z wymienionych Norweżek.

Jak z pewnością doskonale wiedzą kibice narciarstwa biegowego, Johaug – choć jest obecna w Planicy – nie ma szans na obronę tytułu mistrzowskiego. Multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata po sezonie 2021/2022 zakończyła bowiem karierę. W Słowenii Therese będzie relacjonować zawody dla telewizji NRK.

Długa lista nieobecności

Do rywalizacji w sobotnim biegu łączonym zgłoszono zaledwie 54 zawodniczki z 23 państw. Co ciekawe, w zawodach nie wystartuje aż pięć biegaczek plasujących się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mowa o Tiril Udnes Weng (liderka PŚ), Jessie Diggins (2. miejsce), Nadine Faehndrich (6. lokata) oraz Lottcie Udnes Weng (8. pozycja) i Heidi Weng (10. miejsce). Na liście startowej na próżno szukać także nazwisk Polek.

Głównymi faworytkami do zwycięstwa w skiathlonie będą więc: Frida Karlsson i Ebba Andersson ze Szwecji oraz Kerttu Niskanen i Krista Parmakoski z Finlandii. Do walki o medale powinny włączyć się także Ingvild Flugstad Oestberg i Anne Kjersi Kalvaa z Norwegii, a także Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych i Karharina Hennig z Niemiec.

Bieg ma rozpocząć się w sobotę (25 lutego) o godzinie 14:00.

Lista startowa biegu łączonego kobiet

Źródło: informacja własna