Planica 2023. Klaebo bez złota na 50 km. Mistrz Golberg. Wielki dzień Szweda

fot. Julia Piątkowska

Mistrzem świata na królewskim dystansie został Paal Golberg. Na ostatnich metrach 32-latek wyprzedził samego Johannesa Klaebo. Na podium stanął też William Poromaa, dla którego to największy sukces w karierze. 

fot. Julia Piątkowska

Ależ to był koniec z biegami narciarskimi na mistrzostwach globu w Planicy! Królewski bieg panów na 50 kilometrów techniką klasyczną przyniósł wiele emocji. Jeszcze kilometr przed metą szansę na medal miało sześciu zawodników, z czego czterech zmierzyło się ze sobą na finiszowych metrach. 

Klaebo nie dał rady na finiszu

Fantastycznie bieg rozegrał Paal Golberg. Doświadczony Norweg pokazał znakomitą formę. Na ostatnim podbiegu narzucił porażające tempo, a na finiszu nie dał szans nikomu – nawet Johannesowi Klaebo. Tym samym 32-latek został mistrzem świata na maratońskim dystansie. To dla niego czwarty medal na tym czempionacie. Golberg był bowiem drugi w sprincie oraz zgarnął dwa złota za rywalizacje drużynowe.

Odbić sobie mistrzostwa w Oberstdorfie spróbował Klaebo. Wielki mistrz dwa lata temu biegł po krążek najcenniejszego kruszcu, ale został zdyskwalifikowany za kontakt nartami na ostatniej prostej z Aleksandrem Bolszunowem, który oczywiście w Planicy z wiadomych względów nie startuje. Tym razem Klaebo sięgnął po srebrny medal. 

Świetny Szwed

Życiowy sukces osiągnął William Poromaa. Młody Szwed w tym sezonie pokazywał już, że jego forma pozwala na walkę nawet o podium. Do tej pory w Planicy startował bardzo dobrze, ale nie udawało mu się wejść do TOP3. W biegu na 50 km klasykiem dopiął swego i zajął trzecie miejsce, zdobywając brązowy krążek. W bezpośredniej rywalizacji o medal wyprzedził na ostatnich metrach swojego kolegę z drużyny – Calle Halfvarsson. Zdecydowanie bardziej doświadczony z reprezentantów Kraju Trzech Koron ukończył zmagania na czwartej lokacie.

Piątkę zamknął trzeci z Norwegów – Martin Nyenget. Szósty z kolei był Iivo Niskanen, którego liczne ataki nie przyniosły oczekiwanego skutku. Fin próbował w końcowej fazie biegu prowadzić mocne tempo biegu, ale rywale nie odpuszczali. Sam Niskanen na finiszu stracił już blisko dziesięć sekund do triumfatora rywalizacji.

W czołowej dziesiątce królewskiego dystansu znaleźli się również odpowiednio Didrik Tenseth, Jens Burman, Theo Schely oraz Federico Pellegrino. Obrońca tytułu Emil Iversen zajął dopiero trzynaste miejsce. Jedyny w stawce Polak – Dominik Bury – spisał się niestety słabo. Uplasował się bowiem na 38. pozycji, a do Golberga stracił 10 minut.

Wyniki biegu

Źródło: informacja własna