Planica 2023. Brazylijka i Islandczyk najlepsi na otwarcie mistrzostw świata

15:36, 22.02.2023 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 19:16, 10.03.2023

Zakończyły się eliminacje pań i panów do konkurencji medalowych w biegach narciarskich. Na dystansie 5 kilometrów najlepszą z zawodniczek okazała się Brazylijka Jaqueline Mourao. Mężczyźni rywalizowali na dwa razu dłuższym dystansie. Triumfował Islandczyk Albert Jonsson.

Najlepsza na 5 km była dziś Brazylijka Jaqueline Mourao. Drugie miejsce zajęła Słowenka Lucija Medja, a trzecie Islandka Gigja Bjornsdottir. Ostatnia zawodniczka na mecie straciła do zwyciężczyni aż 17 minut i 51 sekund. Była nią Libanka - Sasha Geagea. Na trasie mogliśmy zobaczyć reprezentantki wielu egzotycznych krajów dla biegów narciarskich. Wśród nich znalazły się m.in. Chile, Iran, Meksyk i Indie.

Reprezentanci egzotycznych państw otworzyli MŚ w Planicy

Albert Jonsson poradził sobie natomiast najlepiej w rywalizacji mężczyzn na 10 km. Jego przewaga nad rywalami była znaczna, a wynikało to ze zdecydowanie lepszej techniki biegu. Manex Silva z Brazylii, który znalazł się na drugim miejscu, stracił do niego 52,8 s. Trzecie miejsce zajął reprezentant Armenii Spartak Voskanyan.

Do biegów indywidualnych, które zostaną rozegrane w przyszłym tygodniu, awans wywalczyła najlepsza dziesiątka obu środowych zmagań.

Wyniki: kobiet | mężczyźni