MŚ w Oberstdorfie 2021. Therese Johaug mistrzynią świata w skiathlonie. Izabela Marcisz poza czołówką

12:29, 27.02.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 13:05, 27.02.2021

Therese Johaug została mistrzynią świata w biegu łączonym. Po srebro i brąz sięgnęły Szwedki - odpowiednio Frida Karlsson oraz Ebba Andersson. Izabela Marcisz ukończyła zmagania poza czołową trzydziestką, choć na półmetku plasowała się na 26. pozycji.

Pierwsza konkurencja dystansowa na mistrzostwach globu w Oberstdorfie padła łupem dominatorki, choć nie obyło się bez problemów. Przed minięciem jednej czwartej dystansu miał miejsce upadek. W rolach głównych? Therese Johaug i Frida Karlsson. Norweżka jednak bardzo szybko zdążyła dobiec zawodniczki z czołowych miejsc. Świetnie wykonała też zmianę nart - na tym zyskała 4 sekundy nad Ebbą Andersson. Od tego momentu ta przewaga nad resztą stawki znacznie rosła.

Johaug została tym samym złotą medalistką w skiathlonie. O srebro walczyły Szwedki - Andersson z Karlsson. Ostatecznie to Frida zajęła w dzisiejszym biegu drugie miejsce. Jej wynik budzi podziw, tym bardziej, że podczas incydentu z Therese złamała ona kijek i miała dużo większą stratę do odrabiania. Ostatecznie strata na mecie zaledwie 21-latki wyniosła równe 30 sekund do triumfatorki. 0,2 sekundy więcej straciła Ebba Andersson.

Bardzo dobry występ ma za sobą Teresa Stadlober. Reprezentantka Austrii uplasowała się na czwartej pozycji, tracąc do Johaug 1:11,4. Świetnie spisała się również bardzo doświadczona Charlotte Kalla. Trzeciej ze szwedzkich biegaczek do Stadlober zabrakło niespełna sekundę. Szóstkę zamknęła najmłodsza zawodniczka z czołówki, a mianowicie Helene Marie Fossesholm. 19-latka z Norwegii dużą moc pokazała głównie podczas części rozgrywanej techniką dowolną.

Na uwagę zasługuje również świetna siódma lokata Francuzki Delphine Claudel. W dziesiątce znalazły się też odpowiednio Tatiana Sorina, Heidi Weng oraz Jana Kirpiczenko. Dopiero czterdzieste miejsce zajęła najlepsza z Polek Izabela Marcisz. Mistrzyni świata juniorek po części klasycznej klasyfikowana była na 26. pozycji. Niestety w drugiej połowie biegu zaczęła bardzo dużo tracić i spadła o czternaście lokat. Podopieczna Martina Bajciciaka po 7,5 km zanotowała stratę wynoszącą 1:20,3, a już na finiszu 5:25,5. Karolina Kaleta była 47., a Karolina Kukuczka 53.