Zamknij

PŚ w Ruce. Riiber bezproblemowo utrzymał przewagę po skoku

14:46, 25.11.2023 Kamil Figiel Aktualizacja: 15:26, 25.11.2023
Skomentuj

Samotnym biegiem po zwycięstwo zakończyły się sobotnie zmagania w Ruce. Jarl Magnus Riiber dzięki wyrobionej w skoku przewadze nie dał się dogonić na trasie o długości 10 kilometrów. Skład podium został uzupełniony przez Johannesa Lampartera i Joergena Graabaka.

Screen - Eurosport

Riiber zdystansował rywali

Po wczorajszym, można uznać, że udanym debiucie kompaktu, na sobotę zaplanowano standardowy format indywidualnego Gundersena. Różnicę w formatach widać na pierwszy rzut oka. W dzisiejszej serii skoków w stracie, którą w kompakcie miał ostatni zawodnik, zmieściło się zaledwie trzech kombinatorów. 

Zaskoczenia nie było i nota do której straty odliczano była ta należąca do Jarla Magnusa Riibera. Johannes Lamparter dokładnie wiedział, że aby powalczyć z Riiberem trzeba zaryzykować, więc padła decyzja o obniżeniu belki przez trenera na pozycję 16. Uzyskał 143,5 metra. Nie wiedział jednak, że Norweg osiągnie parę minut później taką samą odległość, lecz z belki jeszcze niższej. Strata Austriaka do lidera wyniosła 32 sekundy.

Trzecim zawodnikiem na półmetku okazał się Terence Weber, który osiągnął 142,5 metra, lecz z 18. bramki startowej. Długi czas na fotelu lidera spędził Franz-Josef Rehrl. Niski numer startowy znanego ze świetnych skoków Austriaka był oczywiście skutkiem braku startu w piątkowych zmaganiach, w których Rehrl nie wystąpił z powodu choroby. Przez jej skutki nie przystąpił on także do dzisiejszego biegu, mimo otrzymania szóstej noty.

Czwartą pozycją sporą uwagę zwrócił Joergen Graabak. Czołowy biegacz wśród dwuboistów na największej w kalendarzu skoczni prezentuje się zdumiewająco. Piąta lokata należała przed biegiem do Stefana Retteneggera, a resztę pierwszej dziesiątki z około lub ponad dwuminutową stratą uzupełnili: Kristjan Ilves, Julian Schmid, Ryota Yamamoto i Espen Bjoernstad. Wczorajszy zwycięzca Jens Luraas Oftebro zepsuł swój skok i zakończył konkurs na 24. pozycji.

Wyniki po serii skoków

Przewidywalnie na trasie

W gęstych opadach śniegu rozpoczął się składający się z czterech okrążeń po 2,5km bieg. Pierwszą pętlę ze względu na spore różnice czołowa trójka pokonywała samotnie. Kwestią czasu było jednak dogonienie Terence Webera przez Joergena Graabaka i Stefana Retteneggera. Na drugim okrążeniu 32-latek z Norwegii zostawił w tyle Austriaka i Niemca i pewnie biegł po 3 miejsce.

Przewaga Jarla Magnus Riibera nad Johannesem Lamparterem zaczęła stopniowo rosnąć osiągając ostatecznie 53,8 s na mecie. Graabakowi nie udało się dogonić słabnącego z kilometra na kilometr Austriaka, dlatego musiał się zadowolić drugim z rzędu trzecim miejscem. Trzydzieści sekund za nim na mecie zameldował się Stefan Rettenegger, który wyrównał swój najlepszy życiowy rezultat.

Piąty był najlepszy biegacz piątku, czyli Julian Schmid, a szósty Kristjan Ilves. Terence Weber skończył bieg na siódmym miejscu. Dla byłego już lidera Jensa Luraasa Oftebro bieg nie był udany. Nie awansował on, ani też nie spadł, więc zakończył zmagania na 24. lokacie. W takim wypadku nowym prowadzącym w klasyfikacji generalnej stał się Jarl Magnus Riiber.

Na zakończenie weekendu zaplanowano zawody w starcie masowym. W niedzielę o 9:00 wszyscy zgłoszeni wspólnie wystartują do biegu, a o 13:35 rozpocznie się seria skoków.

Wyniki końcowe zawodów

Źródło: informacja własna

 

(Kamil Figiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%