Planica 2023. Tryumf Norwegii w historycznej konkurencji

15:41, 26.02.2023 Jarosław Gracka Aktualizacja: 22:12, 27.02.2023

Niespodzianki nie było. W pierwszych w historii MŚ w narciarstwie klasycznym zawodach w drużynach mieszanych w kombinacji norweskiej wygrała - nomen omen - drużyna Norwegii. Srebro trafiło do reprezentacji Niemiec, zaś brąz - do Austrii.

Screen - Eurosport

Osiem drużyn na starcie

Na starcie historycznego konkursu stanęło raptem osiem drużyn. Norweska drużyna była od początku typowana do złota i to się potwierdziło. Bardzo silny skład - Jens Luraas Oftebro, Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen i Jarl Magnus Riiber okazał się najlepszy już po skokach. Przewaga nad drugą Japonią wyniosła raptem 5 sekund, ale Japonia nie liczyła się w stawce biegowej (spadła na piąte miejsce). Trzecia drużyna niemiecka traciła już 25 sekund, koleni Austriacy - 30 sekund.

Spokojne zwycięstwo

Norwegia prowadziła od początku do końca. Ostatecznie nad Niemcami Skandynadowie wygrali z 47,8 sek. przewagą. Niemcy wystartowali w składzie Vinzenz Geiger, Jenny Nowak, Nathalie Armbruster, Julian Schmid. Austria straciła dokładnie minutę. Brązowy medal zdobyli Stefan Rettenegger, Annalena Slamik, Lisa Hirner i Johannes Lamparter. Ten ostatni to lider PŚ, któremu brąz mógł lekko osłodzić porażkę w zawodach indywidualnych na skoczni normalnej. Kolejne miejsca zajęły reprezentacji Włoch, wspomnianej już Japonii, Finlandii, USA i Słowenii.