Planica 2023. Wielki powrót Jarla Magnusa Riibera

16:12, 25.02.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 22:16, 27.02.2023
reo

Jarl Magnus Riiber został mistrzem świata w kombinacji norweskiej w zawodach na skoczni normalnej. Medale zdobyli także Julian Schmid i Franz-Josef Rehrl.

Wielki powrót Riibera, słaby skok Lampartera

Seria skoków na obiekcie normalnym (punkt K 95 metrów) dostarczyła wiele emocji, a swoje zrobiły także zmienne i trudne warunki, szczególnie pod koniec rywalizacji. Bardzo czekaliśmy na powrót Jarla Magnusa Riibera, który nie startował przez ostatni miesiąc. Obrońca tytułu pokazał, że jest w wysokiej formie, skacząc 103,5 metra. Taką samą odległość uzyskał Ryota Yamamoto, który miał dużo lepsze warunki i tym samym więcej punktów odjętych za wiatr. Jednak nie miał takich problemów przy lądowaniu jak Norweg, więc Riiber prowadził tylko z przewagą jednej dziesiątej punktu. Aż 104 metry skoczył Julian Schmid, ale w bardzo korzystnych warunkach, więc przegrał z liderem o ponad sześć punktów. Mocno zawiódł Johannes Lamparter, który był dopiero 17. po skoku na 93,5 metra. W drugiej dziesiątce byli także: Jens Luraas Oftebro, Vinzenz Geiger i Eric Frenzel. Andrzej Szczechowicz uzyskał zaledwie 79,5 metra i zajmował dopiero 46. miejsce.

Wyniki po skoku

Prawie samotny bieg Riibera po złoto

Na trasę biegu razem ruszyli Jarl Magnus Riiber i Ryota Yamamoto. Obrońca tytułu zgubił Japończyka już pod koniec pierwszej rundy. Potem Yamamoto został doścignięty przez Franza-Josefa Rehrla i Juliana Schmida. Po pięciu kilometrach Riiber miał ponad pół minuty przewagi nad trójką rywali. Na następnym okrążeniu Norweg powiększył zapas o kolejne pięć sekund i był już prawie pewny triumfu. Także Schmid, Rehrl i Yamamoto utrzymywali pół minuty nad grupą, w której biegli Oftebro, Geiger, Frenzel czy Lamparter.

Na początku ostatniej rundy Julian Schmid i Franz-Josef Rehrl odskoczyli od Ryoty Yamamoto. Tym samym praktycznie znaliśmy już medalistów. Jarl Magnus Riiber pewnie przybiegł na metę na pierwszym miejscu. Na finiszu o srebrny medal Julian Schmid pokonał Franza-Josefa Rehrla. Andrzej Szczechowicz wyprzedził czterech rywali i uplasował się na 42. pozycji.