Monika Hojnisz-Staręga mistrzynią świata w biathlonie na nartorolkach

16:33, 28.08.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 19:29, 28.08.2021

Znakomite wieści dotarły do nas z Novego Mesta. Mistrzynią świata w sprincie na nartorolkach została Monika Hojnisz-Staręga. Dobrze spisała się również Kinga Zbylut, która zajęła 9. lokatę. Wśród panów w tej samej konkurencji złoty medal wywalczył reprezentant gospodarzy, Michal Krcmar. Na 6. miejscu zmagania ukończył najlepszy z Polaków, Grzegorz Guzik.

Sobota upłynęła w Novym Meście pod znakiem rywalizacji sprinterskiej. Najpierw do walki o medale letniego czempionatu przystąpili przedstawiciele młodszego pokolenia. Punktualnie o godzinie 10:15 rozpoczęły się zmagania juniorek. W nich najlepiej spisała się Anastasia Schevchenko. Zawodniczka startująca pod flagą Rosyjskiej Unii Biathlonu ani razu nie pomyliła się na strzelnicy, co walnie przyczyniło się do jej sukcesu. Na drugim miejscu uplasowała się Sanita Bulina z Łotwy (1 niecelny strzał), zaś trzecia była Lena Repinc ze Słowenii (1 pudło). Spośród reprezentantek Polski najlepiej poradziła sobie Joanna Jakieła, która pięciokrotnie myliła się na strzelnicy, przez co ostatecznie zajęła 21. miejsce. Na 26. pozycji zawody ukończyła z kolei Magda Piczura (2 niecelne strzały).

Wyniki sprintu juniorek

O godzinie 12:00 walkę o medale rozpoczęli juniorzy. Z dystansem 7,5 kilometra oraz dwukrotnym strzelaniem najlepiej poradził sobie reprezentant gospodarzy, Tomas Mikyska. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak, Vitezslav Hornig. Skład podium uzupełnił Tomas Sklenarik ze Słowacji. Z dobrej strony pokazali się także młodzi Polacy - 7. lokatę zajął Wojciech Filip, 11. był natomiast Wojciech Janik.

Wyniki sprintu juniorów

Wiadomością dnia jest jednak znakomite osiągnięcie Moniki Hojnisz-Staręgi. Dzień po ukończeniu swoich trzydziestych urodzin Polka sprawiła sobie i nam wymarzony prezent w postaci złotego medalu mistrzostw świata. Urodzona w Chorzowie sportsmenka od początku sobotnich zmagań plasowała się w ścisłej czołówce. Choć podczas pierwszej wizyty na strzelnicy pomyliła się ona jednokrotnie, to nie wpłynęło to jednak na ostateczny rezultat, bowiem biegowo najlepsza obecnie polska biathlonistka nie miała sobie równych. Na podium zawodniczka klubu AZS-AWF Katowice wyprzedziła bezbłędne dziś w strzelaniu - Marketę Davidovą z Czech oraz Polonę Klemencic ze Słowenii.

Z dwoma pudłami na koncie na 9. miejscu rywalizację sprinterską ukończyła Kinga Zbylut, 18. była Anna Mąka (1 chybiony strzał), 25. - Kamila Żuk (1 niecelny strzał), 28. pozycją musiała zadowolić się Magdalena Gwizdoń (2 błędy na strzelnicy), zaś 43. lokata przypadła w udziale Kamili Cichoń (2 pudła)

Wyniki sprintu seniorek

Zwieńczeniem przedostatniego dnia zmagań letniego czempionatu był sprint seniorów, na starcie którego stanęło 55 zawodników. Tak jak wśród juniorów, tak i u nieco starszych biathlonistów najlepszym zawodnikiem okazał się być reprezentant Czech. Znakomita dyspozycja strzelecka oraz dobra forma biegowa doprowadziły Michala Krcmara do tytułu mistrzowskiego. Srebro w tychże zawodach wywalczył Słowak, Matej Baloga, który - podobnie jak mistrz świata - nie zanotował ani jednego błędu na strzelnicy. Podium zmagań uzupełnił Rumun, Cornel Puchianu.

Zadowolony ze swego występu powinien być także Grzegorz Guzik. Zawodnik z Suchej Beskidzkiej nie zanotował ani jednej karnej rundy i ostatecznie uplasował się na 6. pozycji. Pozostali Polacy zajęli odległe lokaty. 37. był Wojciech Skorusa (3 pomyłki na strzelnicy), 41. miejsce przypadło w udziale Łukaszowi Szczurkowi (3 pudła), zaś 48. pozycją musiał zadowolić się Andrzej Nędza-Kubiniec (4 chybione strzały).

Wyniki sprintu seniorów

Jutro biathloniści i biathlonistki powalczą o medale w biegach pościgowych. Szczegółowy harmonogram Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach znajdziecie TUTAJ.