Biathlonowy raport. Wierer, Boe i Nilsson już wygrywają. Kto okaże się najlepszy na MŚ w biathlonie na nartorolkach?

fot. M. Król

Choć do rozpoczęcia sezonu zimowego pozostało jeszcze trochę czasu, biathloniści i biathlonistki nie próżnują. Wielu z nich rywalizuje w zawodach krajowych bądź międzynarodowych. Nim poznamy wszystkich medalistów 25. Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach, zobaczmy, kto błysnął formą w ostatnich dwóch tygodniach.

fot. M. Król

Wielkie zwycięstwo Stiny Nilsson

O tym, że Stina Nilsson była wielką biegaczką narciarską, nie trzeba mówić sympatykom sportów zimowych. Pięć medali olimpijskich wywalczonych jeszcze przed ukończeniem 25 lat jest najlepszym tego dowodem. Na swą renomę w środowisku biathlonowym zawodniczka z Mora musi jednak dopiero zapracować. Ważny krok w tym kierunku uczyniła ona w miniony weekend, kiedy to nie miała sobie równych w sprincie rozgrywanym w ramach Letnich Mistrzostw Szwecji w biathlonie. Wyższość 28-latki musiały uznać między innymi siostry Oeberg, Anna Magnusson, Mona Brorsson czy Linn Persson.

Na kilka dni przed wspomnianymi zawodami słowa wsparcia do Nilsson skierował trzykrotny tryumfator Pucharu Świata w biathlonie, Johannes Thingnes Boe. – Mam wielki szacunek do tego, że sportowiec, będąc jednym z najlepszych na świecie w swoim sporcie, postanawia robić coś innego. (…) Myślę, że będzie jedną z najlepszych na świecie – przyznał norweski czempion. Czy to jego słowa wpłynęły mobilizująco na Szwedkę i za ich właśnie sprawą osiągnęła tak spektakularny sukces?

Samuelsson wciąż w znakomitej formie. Elvira Oeberg lepsza od bardziej utytułowanej siostry

Pozostańmy przez moment w Szwecji, gdzie oprócz Stiny Nilsson powody do radości w ostatnich dniach mieli także Sebastian Samuelsson oraz Elvira Oeberg. Szósty zawodnik rywalizacji pucharowej w sezonie 2020/2021 dwukrotnie tryumfował na krajowym podwórku – najpierw (między innymi dzięki bezbłędnemu strzelaniu) zwyciężył w sobotnim sprincie, na podium wyprzedzając Viktora Brandta i Malte Stefanssona, następnie – mimo czterech niecelnych strzałów – powtórzył ten wyczyn w biegu indywidualnym na dystansie 20 kilometrów. Tym razem bezpośrednio za jego plecami znaleźli się Tobias Arwidson i Martin Ponsiluoma.

Wśród pań, jak już wspomniano, w rywalizacji sprinterskiej tryumfowała Stina Nilsson. Bieg indywidualny padł natomiast łupem Elviry Oeberg (2 pudła), która okazała się lepsza od swojej starszej siostry, Hanny (3 niecelne strzały), oraz 35-letniej Elisabeth Hoegberg (4 błędy na strzelnicy). Co ciekawe, również w sobotnim sprincie lepszą lokatę zajęła młodsza przedstawicielka rodu Oebergów.

Zawody na piątkę

W okresie letnim niektóre biathlonistki rywalizują w swoim kraju, inne zaś preferują zagraniczne wojaże. Na udział w prestiżowych międzynarodowych zmaganiach zdecydowała się niedawno Monika Hojnisz-Staręga. W zorganizowanych 15 sierpnia w Wiesbaden zawodach City Biathlon podopieczna Adama Kołodziejczyka i Agnieszki Cyl uplasowała się na piątej lokacie. Tryumf w niemieckiej imprezie odniosła utytułowana Włoszka, Dorothea Wierer, bezpośrednio za którą znalazły się Francuzka, Julia Simon, oraz Czeszka, Marketa Davidova. Na starcie widowiskowych zmagań stanęło w tym roku 9 biathlonistek.

O krok od dubletu

W tym samym dniu, co panie, na niemieckiej ziemi rywalizowali również i panowie. Wiele wskazywało na to, że zmagania w Wiesbaden zakończą się podwójnym zwycięstwem braci Boe. Niestety, po ostatnim strzelaniu groźnie wyglądający upadek zaliczył Tarjei. Ostatecznie zawody zakończyły się zwycięstwem Johannesa. Drugie miejsce zajął w nich Said Karimułła Chalili z Rosji, zaś trzeci był Włoch, Lukas Hofer.

Na skutek upadku starszy z braci Boe doznał wstrząśnienia mózgu. Ponadto, miał on także gorączkę oraz liczne otarcia na całym ciele. – Dzisiaj jest trochę lepiej, ale w poniedziałek i wtorek było absolutnie okropnie. Poczułem łomotanie w głowie i trudno było mi zasnąć z tymi wszystkimi otarciami (…). Czułem na przemian, że jest mi gorąco, zimno i że jestem spocony – opowiadał kilka dni po zdarzeniu Tarjei Boe. Na szczęście – mimo licznych pęknięć kasku oraz poniesionych obrażeń – wydaje się, że „niemiecka przygoda” nie wpłynie znacząco na przygotowania Norwega do sezonu olimpijskiego. – Mogę przeżywać tę sytuację na dwa różne sposoby: być sfrustrowanym kontuzją lub być szczęśliwy, że skończyło się tak dobrze – dodał zwycięzca klasyfikacji biegu masowego w sezonie 2020/2021.

To oni powalczą o medale letniego czempionatu. W Czechach zabraknie wielkich gwiazd

Zarówno zawody w Szwecji, jak i w Wiesbaden stanowiły jedynie przetarcie przed najważniejszą biathlonową imprezą sezonu letniego. Mowa o Mistrzostwach Świata w biathlonie na nartorolkach, które w tym roku goszczą w Novym Meście na Morawach. Na czempionacie tym wystartuje łącznie 8 Polek i 6 Polaków. W biegach rozgrywanych na czeskiej ziemi ujrzymy: Monikę Hojnisz-Staręgę, Kamilę Żuk, Kingę Zbylut, Annę Mąkę, Magdalenę Gwizdoń, Kamilę Cichoń, Joannę Jakiełę i Magdę Piczurę, a także: Grzegorza Guzika, Andrzeja Nędzę-Kubińca, Łukasza Szczurka oraz trzech Wojciechów: Skorusę, Filipa i Janika.

O ile reprezentacja Polski wystawiła na mistrzostwa globu swój najsilniejszy skład, o tyle część kadr w Czechach nie pojawi się w ogóle. W Novym Meście nie zobaczymy sportowców z: Włoch, Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec i Austrii. Kto pod nieobecność wielkich gwiazd sięgnie po najwyższe laury?

Znamy harmonogram Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach

Docelowa impreza letniego sezonu biathlonowego rozpoczęła się 25 sierpnia i potrwa do najbliższej niedzieli (29 sierpnia). Aby nie przegapić żadnego z biegów, przygotowaliśmy dla Was harmonogram tychże zawodów.

Program Mistrzostw Świata w biathlonie na nartorolkach
(25-29 sierpnia 2021)

Data Godzina Konkurencja
26 sierpnia (czwartek) 13:05 kwalifikacje supersprintu juniorek (4,5 km)
26 sierpnia (czwartek) 14:35 finał supersprintu juniorek (7,5 km)
26 sierpnia (czwartek) 15:50 kwalifikacje supersprintu juniorów (4,5 km)
26 sierpnia (czwartek) 17:25 finał supersprintu juniorów (7,5 km)
27 sierpnia (piątek) 13:05 kwalifikacje supersprintu seniorek (4,5 km)
27 sierpnia (piątek) 14:35 finał supersprintu seniorek (7,5 km)
27 sierpnia (piątek) 15:50 kwalifikacje supersprintu seniorów (4,5 km)
27 sierpnia (piątek) 17:25 finał supersprintu seniorów (7,5 km)
28 sierpnia (sobota) 10:15 sprint juniorek (6 km)
28 sierpnia (sobota) 12:00 sprint juniorów (7,5 km)
28 sierpnia (sobota) 15:45 sprint seniorek (6 km)
28 sierpnia (sobota) 17:45 sprint seniorów (7,5 km)
29 sierpnia (niedziela) 11:15 bieg pościgowy juniorek (7,5 km)
29 sierpnia (niedziela) 13:15 bieg pościgowy juniorów (10 km)
29 sierpnia (niedziela) 15:30 bieg pościgowy seniorek (7,5 km)
29 sierpnia (niedziela) 17:15 bieg pościgowy seniorów (10 km)

Jak w Novym Meście poradzą sobie reprezentanci Polski? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie oczywiście na naszej stronie internetowej!

Źródło: informacja własna/Polski Związek Biathlonu/biathlonworld.com/fondoitalia.it