Biathlon. Popis Joanny Jakieły. Absolutna dominacja na MP

22:16, 30.09.2024 Daniel Topczewski Aktualizacja: 09:27, 01.10.2024
Skomentuj fot. PZBiath fot. PZBiath
reo

W weekend w Czarnym Borze odbyły się mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach. Podczas krajowego czempionatu rywalizowano o medale w sprintach i biegach pościgowych. Niekwestionowaną gwiazdą mistrzostw została Joanna Jakieła, która w obu biegach nie dała szans rywalkom i zdobyła dwa złote krążki.

Sprinterska inauguracja

Pierwszy dzień odbywających się w Czarnym Borze mistrzostw kraju w biathlonie na nartorolkach upłynął pod znakiem rywalizacji w sprintach. Jako pierwsi na trasie pojawili się seniorzy, którzy wystartowali o godzinie 10:15. Złoty medal wywalczył 20-letni Fabian Suchodolski, który zaprezentował dobrą formę biegową i strzelecką (spudłował tylko raz podczas drugiej wizyty na strzelnicy) i dzięki temu minął linię mety z najlepszym czasem. Na drugim miejscu finiszował Wojciech Skorusa, który także pokonywał jedną rundę karną i przegrał z reprezentantem UKS-u Biathlon Chorzów o +19,7 sek. Brązowy medal wywalczył Konrad Badacz, który spudłował aż cztery razy (+1:04,5 min). Tuż za podium uplasował się Marcin Zawół (+1:20,1 min).

Wśród seniorek bezkonkurencyjna okazała się Joanna Jakieła. Przedstawicielka BKS-u WP Kościelisko, mimo dwóch rund karnych, wypracowała sobie przewagę ponad minuty nad srebrną medalistką, którą została Kamila Cichoń. Reprezentantka IKN GÓRNIK Iwonicz-Zdrój biegała jedną rundę karną (+1:08,6 min). Z jedną karną rundą brązowy krążek wywalczyła Barbara Skrobiszewska (+1:35,3 min). Tuż za czołową trójką finiszowała Anna Nędza-Kubiniec.

Wśród juniorów złote medale wywalczyli Igor Kusztal i Milena Widlak. Wśród juniorów młodszych w mistrzostwach kraju triumfowali natomiast Grzegorz Galica i Kinga Tkocz.

Wyniki sprintu

Podczas sobotniej rywalizacji w Czarnym Borze Joanna Jakieła potwierdziła swoją dobrą dyspozycję. Zawodniczka BKS-u WP Kościelisko nie pozostawiła żadnych złudzeń i wygrała bieg pościgowy z bardzo dużą przewagą. Jej zapas czasowy nad rywalkami mógłby być jeszcze większy, ale podczas dwóch ostatnich strzelań Jakieła spudłowała trzykrotnie. Ostatecznie 25-latka wywalczyła złoto z przewagą +1:44 min. Spory awans po piątkowym sprincie zanotowała Natalia Sidorowicz, która mimo aż sześciu rund karnych zdobyła srebrny medal. Na trzecim miejscu - tak jak w sprincie - finiszowała Barbara Skrobiszewska (+2:02,8 min).

W rywalizacji mężczyzn pozycji lidera nie obronił Fabian Suchodolski. Marcin Zawół tego dnia lepiej strzelał, bo biegał trzy karne rundy (przy czterech Suchodolskiego) i dobiegł do mety jako pierwszy. Suchodolski miał jedną karę więcej i zajął drugie miejsce ze stratą niespełna 20 sekund. Trzeci był Wojciech Skorusa (4 pudła), a czwarty Konrad Badacz.

W zmaganiach juniorów triumfowali Jakub Potoniec i Amelia Liszka. Wśród juniorów młodszych złote medale wywalczyli Grzegorz Galica i Gabriela Gąsienica.