Złoto za slalom gigant dla Marco Odermatta

09:05, 13.02.2022 Marek Cielec Aktualizacja: 09:34, 13.02.2022

Szwajcar Marco Odermatt wywalczył złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, zajmując pierwsze miejsce w slalomie gigancie. Na drugim miejscu uplasował się Słoweniec Zan Kranjec, a na trzecim mistrz świata Mathieu Faivre. Polacy nie ukończyli pierwszego przejazdu.

Manuellopez.ch, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zima znowu zaskoczyła drogowców Chińczyków

Po bezśnieżnym pierwszym tygodniu na igrzyskach zima w końcu zaskoczyła Chińczyków i pierwszy przejazd giganta odbywał się przy dość mocnej śnieżycy, a na trasie zalegało już całkiem sporo śniegu. Mimo niesprzyjających warunków organizatorzy postanowili przeprowadzić zawody przy tej pogodzie. Najlepszy po pierwszym przejeździe był główny faworyt, Marco Odermatt. Szwajcar jest liderem klasyfikacji gigantowej w Pucharze Świata, a slalom gigant miał być jego ostatnią okazją na zdobycie medalu za konkurencję indywidualną na tych igrzyskach, po tym jak uplasował się poza podium w zjeździe i supergigancie. Przewaga Odermatta nad resztą zawodników była jednak dość niewielka.

Andorska niespodzianka

Na drugim miejscu klasyfikowany był Austriak Stefan Brennsteiner ze stratą 0,02 sek. Była to dla niego wielka szansa na zdobycie pierwszego w karierze medalu dużej imprezy. Trzecie miejsce zajmował aktualny mistrz świata Matthieu Faivre, który również miał małą stratę do Odermatta (+0,08 sek.). Na pozycji czwartej plasował się Henrik Kristoffersen (+0,12 sek.), na piątej Thibaut Favrot (+0,19 sek.), na szóstej Luca De Aliprandini (+0,49 sek.), na siódmej Manuel Feller (+0,74 sek.), a na ósmej Zan Kranjec (+0,78 sek.). Jednym z większych zaskoczeń na plus był Andorczyk Joan Verdu, który jadąc z numerem 32. plasował się na 13. lokacie. Obaj Polacy, Michał Jasicek i Paweł Pyjas, nie ukończyli pierwszego przejazdu.

Opóźniony drugi przejazd

Pogoda znacznie poprawiła się na drugi przejazd, który rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem, gdyż należało uprzątnąć nadmiar śniegu. Swoje pozycje utrzymali zarówno Marco Odermatt jak i Matthieu Faivre, który wywalczyli odpowiednio złoty i brązowy medal. Odermatt musiał jednak sporo się napracować, aby obronić pierwszą pozycję, gdyż w drugim przejeździe z bardzo dobrej strony pokazał się Zan Kranjec. Słoweniec miał najlepszy czas drugiego przejazdu i awansował z ósmej na drugą lokatę. Ostatecznie do Odermatta stracił 0,19 sek. i zdobył medal srebrny.

Ponad połowa nie dojechała

Tuż za podium na czwartej pozycji znalazł się debiutujacy - podobnie jak Odermatt - w igrzyskach Amerykanin River Radamus. Na miejscu piątym uplasowali się dwaj Francuzi Thibaut Favrot i Alexis Pinturault, a na siódmym Gino Caviezel. Ósmy był Henrik Kristoffersem,  a dziewiąty Joan Verdu. Czołową dziesiątkę zamknął Filip Zubcić. Spośród 87 zawodnikó, którzy wystartowali w niedzielnym gigancie, tylko 47 zdołało ukończyć oba przejazdy. Z trasy wypadli tacy zawodnicy jak Luca De Aliprandini, Manuel Feller i Lucas Braathen, Justin Murisier, Alexander Schmid, Loic Meillard, Ryan Cochran-Siegle, Atle McGrath i Rasmus Windigstad.