Zamknij

Poznaliśmy wstępny kalendarz PŚ w biegach narciarskich na sezon 2022/2023. Nie zabrakło zmian

20:22, 21.05.2022 Daniel Topczewski
Skomentuj

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała wstępny kalendarz Pucharu Świata w biegach narciarskich na sezon 2022/2023. Główną nowością w terminarzu jest oczywiście identyczny harmonogram startów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszystko za sprawą wyników głosowania w tej sprawie podczas niedawnego spotkania komitetu ds. biegów narciarskich.

fot. M. Rudzińska

To będzie przełomowy sezon dla zawodników startujących w biegowym Pucharze Świata. Podczas spotkania komitetu ds. biegów narciarskich przegłosowano bowiem zrównanie dystansów dla kobiet i mężczyzn i ujednolicono terminarz. Od sezonu 2022/2023 biegacze i biegaczki mają startować na identycznych dystansach: w sprintach oraz w biegach na 10 km, 20 km (skiathlon) oraz 50 km.

Fińska inauguracja

Zmagania o Kryształową Kulę w sezonie 2022/2023 już tradycyjnie zostaną zainaugurowane pod koniec listopada (25-27) w Finlandii, a konkretnie w Ruce. Tydzień później biegacze wystartują w Lillehammer (2-4 grudnia), gdzie odbędą się biegi indywidualne na 10 kilometrów, sprinty i skiathlony rozgrywane od tego sezonu na dystansie 20 kilometrów.

Kolejny weekend z Pucharem Świata również odbędzie się w Norwegii. W Beitostoelen (9-11 grudnia) zawodnicy rywalizować będą w sprintach i biegach indywidualnych na 10 kilometrów stylem klasycznym oraz w sztafecie mieszanej 4x5 kilometrów, która tym razem ma odbyć się w formacie podobnym do zwykłych sztafet. Ostatnimi zawodami przed Świętami Bożego Narodzenia będzie weekend w Davos (17-18 grudnia).

Szwajcarsko-niemiecko-włoski Tour

Na 31 grudnia zaplanowano inaugurację siedemnastej edycji prestiżowego cyklu Tour de Ski. Zawody rozpoczną się w szwajcarskim Val Mustair, gdzie odbędą się dwa etapy. Potem biegacze na dwa dni przeniosą się do Oberstdorfu (3-4 stycznia), by zmagania zakończyć w Val di Fiemme tradycyjnym podbiegiem pod Alpe Cermis (6-8 stycznia).

Po zakończeniu Touru zawodników czekają dwa tygodnie przerwy, bowiem do rywalizacji powrócą oni dopiero podczas weekendu sprinterskiego (21-22 stycznia) w Mediolanie. Z Półwyspu Apenińskiego karuzela Pucharu Świata przeniesie się do francuskiego Les Rousses (27-29 stycznia), które gospodarzem zawodów miało być już w minionym sezonie, ale z powodu pandemii koronawirusa zmagania nie doszły do skutku. Próbą generalną przed mistrzostwami świata będzie trzydniowa impreza w Toblach (3-5 lutego).

Słoweński czempionat

W drugiej połowie lutego rozpocznie się najważniejsza impreza sezonu - Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym Planica 2023. Zmagania o medale będą trwały od 21 lutego do 5 marca. Ostatnie tygodnie po zakończeniu czempionatu globu będą dla sportowców bardzo intensywne. Najpierw zawodnicy przeniosą się do Oslo gdzie odbędą się biegi na dystansie 50 kilometrów stylem dowolnym (11-12 marca), a następnie do Drammen (14 marca). Kolejnym przystankiem będą trzydniowe zmagania w Falun (17-19 marca) i sprint w estońskim Tallinnie (21 marca).  Sezon zakończy się w Lahti 26 marca.

Kalendarz opublikowany przez FIS nie jest oczywiście jego ostateczną wersją. Wiążące decyzje zapadną podczas obrad Rady FIS, która odbędzie się 26 maja.

Link do pełnego kalendarza TUTAJ

Źródło: FIS

(Daniel Topczewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%