MŚJ w Lygnie. Siostra liderki Pucharu Świata powtórzyła jej wyczyn

19:08, 25.02.2022 Marta Grzyb

Reprezentanci i reprezentantki Rosji zdominowali kolejny dzień zmagań na mistrzostwach świata juniorów w biegach narciarskich, które odbywają się w Lygnie. Wśród pań 5 kilometrów najszybciej pokonała siostra liderki Pucharu Świata, Daria Niepriajewa. U panów na dystansie dwukrotnie dłuższym najlepiej poradził sobie Sawielij Korostielew. Odległe lokaty zajęli Polacy i Polki.

Pod dniu przerwy do walki o medale imprezy rozgrywanej w Lygnie powrócili juniorzy. We wtorek (22 lutego) rywalizowali oni w biegach masowych, natomiast dzień później toczyli zażarty bój w zawodach sztafetowych. Czwartek upłynął z kolei pod znakiem zmagań młodzieżowców (tj. zawodniczek i zawodników startujących w kategorii wiekowej U-23) w biegach indywidualnych.

Poszła w ślady siostry

Jako pierwsze do walki o medale mistrzostw globu przystąpiły panie, które miały do pokonania dystans 5 kilometrów. Podobnie jak w czwartek, tak i w piątek w Lygnie zawody rozgrywano techniką klasyczną. W nich najlepiej poradziła sobie Daria Niepriajewa. 19-letnia biegaczka narciarska jest siostrą aktualnej liderki klasyfikacji Pucharu Świata, Natalii. Na norweskich trasach wywalczyła on już swój drugi medal. Wcześniej - wraz z drużyną - zdobyła także srebro w rywalizacji sztafet. Co ciekawe, 8 lat wcześniej na mistrzostwach świata juniorów w Val di Fiemme w tych samych konkurencjach krążki w tych samych kolorach wywalczyła jej bardziej utytułowana siostra.

Na drugim miejscu w piątkowym biegu uplasowała się rodaczka tryumfatorki, Jelizawieta Bekiszewa. Do pierwszej lokaty straciła ona niespełna 3 sekundy. Skład podium uzupełniła Norweżka, Emma Kirkeberg Moerk (+4 sekundy).

W gronie 82 zawodniczek biorących udział w zawodach znalazły się 4 Polki. Niestety, żadna z nich nie zachwyciła formą. Dopiero 35. miejsce zajęła najlepsza z Biało-Czerwonych, Karolina Kukuczka. 47. była Zuzanna Fujak, bezpośrednio za którą uplasowała się Karolina Kaleta. Na 60. pozycji zmagania ukończyła Oliwia Buśko.

Wyniki biegu na 5 kilometrów kobiet

Rosyjska dominacja

O godzinie 13:00 (tj. dwie godziny po zmaganiach kobiet) rozpoczęła się rywalizacja mężczyzn. Dystans 10 kilometrów indywidualnego biegu rozgrywanego techniką klasyczną najszybciej pokonał Rosjanin, Sawielij Korostielew. Zawodnik Sbornej od początku nadawał ton rywalizacji. Na kolejnych punktach pomiaru czasu notował najlepsze rezultaty. Nie zmieniło się to także na linii mety. Zażarta batalia toczyła się za to o drugą pozycję. Z niej zwycięsko wyszedł Niko Anttola z Finlandii. Do mistrza świata stracił on nieco ponad 21 sekund. Trzeciego w stawce - Aleksandra Iwszina z Rosji - biegacz Suomi wyprzedził zaś o niespełna sekundę.

W piątkowym biegu wystartowało łącznie 100 zawodników. 99 z nich dobiegło do mety. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Piotr Jarecki. Uplasował się on jednak dopiero na 32. pozycji. 39. był Robert Bugara, 58. - Piotr Sobiczewski, zaś 69. lokatą zadowolić się musiał Łukasz Gazurek.