MŚ U-23 w Lygnie. Polka o włos od medalu. Złoto dla Szwajcarki

14:09, 24.02.2022 Marta Grzyb Aktualizacja: 17:07, 24.02.2022

Reprezentantka Szwajcarii - Anja Weber - zdobyła tytuł mistrzyni świata do lat 23 w biegu rozgrywanym techniką klasyczną na dystansie 10 kilometrów. Skład podium uzupełniły Patricija Eiduka z Łotwy oraz Weronika Stiepanowa z Rosji. O krok od medalu była Izabela Marcisz, która uplasowała się na 4. pozycji. Wśród mężczyzn najszybciej dystans 15 kilometrów pokonał Fin, Arsi Ruuskanen. Srebro wywalczył Leo Johansson ze Szwecji, zaś brąz - Haavard Moseby z Norwegii.

Czwartek jest kolejnym dniem rozgrywania zawodów biegowych w ramach mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Po juniorskich startach masowych i sztafetowych nadszedł czas na indywidualne biegi młodzieżowców (tj. zawodniczek i zawodników startujących w kategorii wiekowej U-23).

Rywalizacja kobiet

Jako pierwsze do walki o medale mistrzostw globu przystąpiły kobiety. Przypomnijmy, że złota z czempionatu odbywającego się przed rokiem w Vuokatti broniła Izabela Marcisz. Wówczas jednak rywalizowano techniką dowolną. Mimo innego stylu, również i w Norwegii zawodniczka klubu SS Prządki Ski była jedną z głównych faworytek do tryumfu w biegu rozgrywanym na dystansie 10 kilometrów. Od początku plasowała się ona w ścisłej czołówce zmagań. Na nieco ponad dwa kilometry przed metą jej przewaga nad czwartą biegaczką wynosiła niespełna osiem sekund. Medal wydawał się więc być na wyciągnięcie ręki. Ostatecznie zabrakło do niego dokładnie 6 sekund (z kolei do złota Marcisz straciła 19,1 sekundy).

Polkę na ostatnich siedmiuset metrach wyprzedziła bowiem w klasyfikacji Rosjanka, Weronika Stiepanowa. Jednak to nie ona była największą bohaterką dnia. Mistrzynią świata młodzieżowców - z przewagą nieco ponad sekundy nad drugą w stawce, Patriciją Eiduką z Łotwy - została Szwajcarka, Anja Weber.

W biegu tym oprócz Marcisz startowały także trzy inne Polki. 11. miejsce zajęła Monika Skinder, 21. była Weronika Kaleta, zaś 44. pozycją musiała zadowolić się Magdalena Kobielusz. W zawodach wzięły udział 62 biegaczki.

Wyniki biegu na 10 kilometrów kobiet

Rywalizacja mężczyzn

O godzinie 15:00 (tj. dwie godziny po rozpoczęciu zmagań przez kobiety) do rywalizacji na trasach w Lygnie przystąpili mężczyźni. Na linii startu biegu rozgrywanego techniką klasyczną na dystansie 15 kilometrów stanęło 61 zawodników. W gronie tym nie było żadnego z Biało-Czerwonych.

Czwartkowe zawody panów zostały zdominowane przez skandynawskich biegaczy narciarskich, którzy wywalczyli komplet medali w opisywanej konkurencji. Najwięcej powodów do radości miał Fin, Arsi Ruuskanen. Zawodnik Suomi o 6,7 sekundy pokonał Szweda, Leo Johanssona. Nieco ponad 28 sekund do tryumfatora stracił z kolei zdobywca brązowego medalu, Haavard Moseby z Norwegii.