Najważniejsze wieści z torów lodowych. Wstępne kalendarze na kolejny sezon, nowe zajęcia polskich bobsleistów

fot. IBSF- International Bobsleigh & Skeleton Federation

Od zakończenia sezonu w sportach saneczkarskich minęły ponad dwa miesiące. Saneczkarze, skeletoniści i bobsleiści rozpoczynają przygotowania do nowego, olimpijskiego sezonu. W ostatnim czasie sprawdziliśmy, czym zajmują się reprezentanci Polski w bobslejach, którzy startowali na ostatnich igrzyskach. Poznaliśmy także wstępne kalendarze Pucharu Świata na edycję 2021/22.

fot. IBSF- International Bobsleigh & Skeleton Federation

Nowe zajęcia polskich bobsleistów

W minionym sezonie żaden z polskich bobsleistów, którzy startowali na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, nie brał udziału w żadnych zawodach. Sportowcy rozpoczęli nowe rozdziały życia, pozostając przy aktywności sportowej, ale dla zdrowia i przyjemności niż dla przygotowania formy do rywalizacji. – Jestem współwłaścicielem firmy zajmującej się Kontrolą Jakości i zatrudniającą około 200 osób – powiedział dla naszego portalu Arnold Zdebiak. Grzegorz Kossakowski pracuje w Straży Granicznej, Krzysztof Tylkowski zajmuje się arborystyką, a Mateusz Luty prowadzi własną działalność gospodarczą. Bobsleiści wspominali także start na ostatnich igrzyskach. – Pjongczang to skupienie do ostatnich dni, a następnie cztery wspaniałe ślizgi i radość. Ot całe igrzyska. Tak na poważnie, to wspominać o igrzyskach można godzinami – wyjątkowe chwile, które mocno odcisnęły się w pamięci – przyznał Łukasz Miedzik. Więcej informacji o sportowcach można przeczytać w artykule na naszym portalu.

Mistrz olimpijski walczy z COVID-19

Złe informacje dotarły do nas w ostatnich dniach z Londynu. W szpitalu z COVID-19 walczy Alex Kopacz. Kanadyjczyk polskiego pochodzenia był rozpychającym Justina Krippsa na igrzyskach w Pjongczangu, gdzie duet ten ex aequo z Niemcami zdobył złoty medal. Kopacz nagrał film dla kanadyjskiego portalu CBC News, który pokazuje, jak choroba osłabia sportowca. Więcej pisaliśmy o tym na łamach naszego portalu.

Nie żyje mistrz olimpijski z Calgary

Ponad dwa tygodnie temu szwajcarska federacja bobslei i skeletonu podała smutną informację. W wieku 68 lat po walce z chorobą zmarł Ekkehard Fasser. Największym sukcesem w karierze bobsleisty był złoty medal igrzysk olimpijskich w 1988 roku w Calgary w czwórce. Artykuł na ten temat można znaleźć tutaj.

Wstępne kalendarze Pucharu Świata

Federacje zaprezentowały już wstępne kalendarze Pucharu Świata w sezonie 2021/22. Saneczkarze rozpoczną rywalizację próbą przedolimpijską w Pekinie. Potem odbędą tournee po Ameryce Północnej, a następnie udadzą się do Europy, gdzie zostanie rozegrana większość zawodów, w tym mistrzostwa Europy w Sankt Moritz, które zakończą sezon. Pełny kalendarz. Nie wiadomo jeszcze, czy w bobslejach i skeletonie odbędzie się próba olimpijska, bo nie ma jej w kalendarzu, ale wszystkie lokalizacje nie są znane. Pozostałe puchary zostaną rozegrane w Europie. Pełny kalendarz. 

Rutherford wskakuje do bobsleja

Mistrz olimpijski w skoku w dal z Londynu, Greg Rutherford chce przejść do historii. W 2018 roku zakończył karierę, ale wznawia ją. Jednak nie będzie startować w zawodach lekkoatletycznych, a chce zostać bobsleistą. Sportowiec zamierza dostać się do brytyjskiej kadry i pojechać na igrzyska w Pekinie. Celem jest oczywiście zdobycie medalu na igrzyskach.

źródło: informacja własna/ibsf.org/fil-luge.org