Najważniejsze wieści z kombinacji. Letnie Grand Prix, burza o zarobki, Estończyk najlepszy w Norwegii

fot. M. Rudzińska

W sierpniu i we wrześniu kombinatorzy norwescy wrócili do rywalizacji, gdyż rozegrane Letnie Grand Prix. W letnim cyklu najlepsi okazali się Ilkka Herola i Gyda Westvold Hansen. Grand Prix było także okazją do poruszenia tematu zarobków w kombinacji.

fot. M. Rudzińska

Podsumowanie Letniego Grand Prix

Tegoroczny cykl składał się z dwóch zawodów w Oberhofie i Villach oraz jednych zmagań w Oberwiesenthal w środku tygodnia. Rywalizacja trwała od 28 sierpnia do 5 września. Zawody kobiet zdominowała Gyda Westvold Hansen, która triumfowała we wszystkich pięciu rundach. Norweżka zdobyła prawie dwa razy więcej punktów niż druga w klasyfikacji Ema Volavsek. Wśród mężczyzn najlepszy był Ilkka Herola, który dwukrotnie wygrał, dwukrotnie był trzeci, a w finałowych zawodach zajął drugie miejsce. W końcowej klasyfikacji wyprzedził Mario Seidla o 20 punktów. Szczepan Kupczak trzykrotnie punktował, jego najlepszym wynikiem była 25. pozycja, a cały cykl zakończył na 18. miejscu.

Różnica w zarobkach

Po Letnim Grand Prix wywiązała się dyskusja o zarobkach w kombinacji norweskiej. Gyda Westvold Hansen wygrała wszystkie zawody oraz klasyfikację generalną, a zarobiła 3300 franków szwajcarskich, czyli o 200 franków mniej niż zwycięzca pojedynczych zmagań mężczyzn. Różnice w zarobkach pań i panów są bardzo duże. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zapowiada zmianę tej sytuacji. Artykuł na ten temat napisał norweski portal Aftenposten, a link do tego tekstu w swoich mediach społecznościowych zamieściła Tara Geraghty-Moats, która zrezygnowała z uprawiania kombinacji. W dyskusję z Amerykanką wdał się Lukas Klapfer. Więcej można przeczytać o tym TUTAJ.

Estończyk najlepszy w Norwegii

W Lillehammer rozegrano Letnie Mistrzostwa Norwegii. Wygrał je Kristjan Ilves, czyli Estończyk. Prowadził on po skokach, a w biegu pokonał na finiszu Espena Andersena. Tym samym Norwegowie musieli uznać wyższość kombinatora z Estonii, który trenuje z nimi na co dzień. Więcej o mistrzostwach można przeczytać TUTAJ.

Problemy zdrowotne Riibera

W mistrzostwach kraju zabrakło Jarla Magnusa Riibera. Najlepszy kombinator poprzedniego sezonu miał przerwę w treningach z powodu skutków ubocznych po drugiej dawce szczepionki. – Wszyscy mówią, że skutki uboczne pojawiają się w ciągu pierwszych pięciu dni, ale u mnie tak nie było. Zwłaszcza w drugim tygodniu po szczepieniu, a także w kolejnych tygodniach – opisywał Riiber dla norweskich mediów. Więcej o tym TUTAJ.

Przygotowania Szczepana Kupczaka do sezonu

Po Letnim Grand Prix do sezonu zimowego przygotowuje się Szczepan Kupczak wraz z reprezentacją Polski. O zgrupowaniach w Planicy i Ramsau pisał w mediach społecznościowych lider kadry. – I tak mija powoli nasze zgrupowanie. Planica i Ramsau, dwa piękne ośrodki przy pogodzie jak z pocztówki, dały nam sporo frajdy z treningu. Wykorzystaliśmy to w pełni, godziny pracy wpadały jedna za drugą, a motywacja nie malała ani na moment. Dobrze było potrenować z młodziakami, mam nadzieję, że wynieśli z tego zgrupowania naukę i motywację, aby dalej się rozwijać (a powiem że i ja coś dla siebie uszczknąłem). W przyszłym tygodniu Letnie Mistrzostwa Polski, więc po nauce czeka nas kartkówka z tego działu – napisał reprezentant Polski.

Polacy w Alpen Cup

Polscy kombinatorzy wystartowali w austriackim Tschagguns w zawodach Alpen Cup, które odbyły się w miniony weekend. W sobotę Maciej Gąsienica-Ciaptak zajął 24. miejsce, Bartłomiej Kuchta był 49., Adam Skupień 50., a Miłosz Krzempek 55. Dzień później najlepszym z naszych zawodników był Bartłomiej Kuchta, który uplasował się na 33. pozycji. Krzempek był 35., Gąsienica-Ciaptak 38., a Skupień 52. Dwukrotnie triumfował Włoch Iacopo Bortolas.

Mistrzostwa Rosji

Mistrzynią Rosji została Anastazja Gonczarowa. Po serii skoków zajmowała dopiero czwarte miejsce, ale na trasie biegu okazała się najlepsza. Co ciekawe, na trasę nie wyruszyły pierwsza Olga Aristowa i trzecia Stefanija Nadymowa. Srebro zdobyła Swietłana Gładikowa, a brąz Aleksandra Głazunowa. Wśród mężczyzn Samir Mastiew triumfował na dużej i normalnej skoczni. W pierwszym konkursie wyprzedził Timofejewa Borisowa i Wiaczesława Barkowa, a w drugim Barkowa oraz Aleksandra Kołganowa.

Szansa na trening z mistrzami

Po raz kolejny Olimpijskie Centrum Sportu w Lillehammer i Norweski Związek Narciarski organizują trening online dla kombinatorów norweskich z całego świata. Od 28 do 30 września mają odbywać się zajęcia sportowe, wykłady i spotkania. Wśród prowadzących znaleźli się obecnie najlepsi norwescy kombinatorzy – Jarl Magnus Riiber i Gyda Westvold Hansen, dyrektor sportowy Ivan Stuan, były zawodnik Mikko Kokslien oraz eksperci i dietetycy.

źródło: fis-ski.com/Aftenposten/nrk.no/Szczepan Kupczak Facebook/pzn.pl