Czy uda się zorganizować biathlonowy Puchar Świata 2020/2021?

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Po licznych informacjach dotyczących odwoływania kolejnych wydarzeń sportowo-kulturalnych, wreszcie docierają do nas pozytywne informacje. W Austrii i Szwajcarii podjęto bowiem działania, które otwierają możliwość organizowania międzynarodowych imprez sportowych.

W ostatnim czasie Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) podjęła decyzję o odwołaniu najbliższej edycji Pucharu IBU Juniorów oraz zredukowaniu liczby zawodów zaliczanych do seniorskiego Pucharu IBU. Postanowienie to było ciosem dla wielu sportowców, którzy od kilku miesięcy intensywnie przygotowują się do najbliższej zimy, w której jednak może nie być im dane wystąpić w pucharowej rywalizacji.

Pośród wielu negatywnych informacji pojawiły się jednak ostatnio również i pozytywne wieści, które pozwalają mieć nadzieję, że najbliższa odsłona biathlonowego Pucharu Świata nie tylko nie zostanie odwołana, ale i poszczególne zawody będą odbywać się przy udziale publiczności.

W poprzednim tygodniu rząd Austrii podał do publicznej wiadomości informacje na temat ograniczeń związanych z organizacją wydarzeń publicznych w czasie zimy 2020/2021. Wynika z nich, iż liczba kibiców wpuszczonych na zawody odbywające się w plenerze może wzrosnąć nawet do trzech tysięcy. Z kolei ilość publiczności bez przydziału miejsc ograniczona jest do stu osób. Zatem, gdyby w tym momencie Puchar Świata w biathlonie miał zagościć w Hochfilzen, to wyczyny Dorothei Wierer, Moniki Hojnisz-Staręgi, Johannesa Thingnesa Boe czy Quentina Fillon-Mailleta mogłyby być obserwowane na żywo przez trzy tysiące kibiców. Te same zasady dotyczą również zawodów w skokach narciarskich (Bischofshofen i Innsbruck) oraz w kombinacji norweskiej (Ramsau i Seefeld).

Powiew nadziei dotarł do nas również ze Szwajcarii, w której – zgodnie z postanowieniami tamtejszych władz – od poniedziałku żaden szwajcarski sportowiec powracający do swego kraju nie podlega kwarantannie. Dzięki temu każdy skoczek, biegacz narciarski, biathlonista czy reprezentant innej dyscypliny może podróżować po Europie bez konieczności izolacji po powrocie do Helwecji. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy takie same zasady dotyczyć będą przybywających do Szwajcarii sportowców z innych krajów.

Źródło: nordicmag.info