Spore zmiany w biathlonowym kalendarzu na sezon 2020/2021

fot. Mateusz Król

fot. Mateusz Król

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała na swojej stronie internetowej o związanych z pandemią koronawirusa zmianach w kalendarzu na sezon 2020/2021. Z komunikatu IBU wynika, że zimą zabraknie rywalizacji w Pucharze IBU Juniorów i znacznie zredukowana zostanie również liczba startów w Pucharze IBU. Bez zmian, póki co, ma natomiast odbyć się biathlonowy Puchar Świata.

Pandemia koronawirusa plany biathlonistów pokrzyżowała już w minionym sezonie, gdy Międzynarodowa Unia Biathlonu była zmuszona przeprowadzić zawody w Novym Meście i Kontiolahti bez udziału publiczności, a także odwołać imprezę w Oslo. W sezonie 2020/2021, jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji, wiadomo już, że dojdzie do kilku ważnych zmian w kalendarzu.

Zarząd IBU z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia postanowił zrezygnować z rozgrywania Pucharu IBU Juniorów, w ramach którego zawody miały odbywać się w trzech miastach: Martell (Włochy), Lenzerheide (Szwajcaria) oraz Haanja (Estonia). Zmiany nie ominą także seniorskiego Pucharu IBU. Zawodnicy rywalizujący w biathlonowej “drugiej lidze” swoje zmagania rozpoczną dopiero w styczniu, bowiem z kalendarza wypadły imprezy zaplanowane na listopad i grudzień, czyli biegi w Idre (Szwecja), Sjusjoen (Norwegia) oraz Martell (Włochy).

Decyzja IBU, póki co, nie wpływa w żadnym stopniu na rywalizację w Pucharze Świata, która ma odbyć się zgodnie z planem. Międzynarodowa Unia Biathlonu zapewnia, że postara się, aby zawody najwyższej rangi (w tym lutowe mistrzostwa świata w Pokljuce) nie musiały być odwoływane lub przekładane. Ostateczny program biathlonowego Pucharu Świata poznamy pod koniec września po kolejnym spotkaniu Zarządu IBU, bowiem to tam zapadną decyzję czy należy wprowadzić poprawki w opublikowanym wcześniej terminarzu.

Źródło: IBU