BlinkFestivalen 2022. Niespodziewany triumf Brytyjczyka w sprincie, wpadki faworytów i sukces Norwega

Screen - Youtube

Za nami ostatni dzień zmagań podczas nartorolkowych zawodów BlinkFestivalen 2022. W sobotę rywalizowano w sprintach oraz w biathlonowych biegach masowych. Emocji – podobnie jak w poprzednich dniach – nie brakowało. Nie obyło się również bez wpadek faworytów.

Screen – Youtube

Sobotnie zmagania biegaczy na BlinkFestivalen rozpoczęły się od prologu, który był jednocześnie eliminacjami do rozgrywanych kilka godzin później sprintów. Najlepiej na wyznaczonej trasie poradził sobie Brytyjczyk James Clugnet, który zanotował czas 1:59.38 min i minimalnie wyprzedził Norwega Gjorana Tefre (+0,14 sek). Trzeci w prologu był Miha Simenc ze Słowenii (+0,55 sek).

Brytyjsko-szwedzki triumf w emocjonujących sprintach

Właściwa sprinterska rywalizacja w znanym z Pucharu Świata systemie pucharowym rozpoczęła się późnym popołudniem i przyniosła dużo emocji, bowiem – zwłaszcza wśród mężczyzn – kilkoro faworytów zawiodło i pożegnało się z zawodami już na etapie ćwierćfinałów. Ze zwycięstwa ostatecznie cieszył się triumfator prologu James Clugnet, który potwierdził swoją dobrą dyspozycję i wygrał wszystkie serie, w których startował. W finale musiał jednak walczyć do ostatnich metrów, bowiem drugiego na mecie Alfreda Busqvista Brytyjczyk wyprzedził o +0,1 sek. Trzeci był Gjoran Tefre (+0,2 sek), a czwarty kolejny z reprezentantów Wielkiej Brytanii – Andrew Young (+0,3 sek).

Wyniki sprintu mężczyzn

W gronie kobiet bezkonkurencyjna była Linn Soemskar, która od lat jest jedną z czołowych zawodniczek świata w biegach na nartorolkach. Szwedka, podobnie jak James Clugnet, wygrywała zarówno w ćwierćfinale, jak i w półfinale oraz w finale. W decydującym biegu o +0,3 sek pokonała Słowenkę Evę Urevc oraz o niespełna sekundę reprezentantkę Szwajcarii Nadine Faehndrich. Stawkę finałową uzupełniły Victoria Carl, Julie Drivenes oraz Kathrine Harsem.

Wyniki sprintu kobiet

Dublet Christiansena i sukces Szwedki

Zmagania podczas BlinkFestivalen 2022 zakończyła rywalizacja biathlonistów w biegach masowych rozgrywanych w nieco eksperymentalnym formacie. Najpierw odbyły się bowiem ćwierćfinały, z których awans wywalczyło osiem osób oraz sześć “szczęśliwych przegranych” z najlepszymi czasami spoza grona zawodników z bezpośrednim awansem. Na tym etapie najlepiej spisali się Martin Uldal oraz Julia Simon, którzy byli najszybsi ze wszystkich serii ćwierćfinałowych.

W półfinałach nieco zmieniono zasady i miejsce w finale przypadało najlepszej czwórce z każdego biegu. Dodatkowo awansem premiowano siedmioro zawodników z grona “szczęśliwych przegranych”. Tym razem najszybszy był Espen Uldal, który zanotował czas 7:37,5 min. W gronie biathlonistek najlepiej spisała się Linn Persson. Z rywalizacji odpadła natomiast bezkonkurencyjna na etapie ćwierćfinałów Julia Simon.

Podsumowaniem zmagań biathlonistów był finał biegu masowego, do którego dostała się czołowa piętnastka. Zwycięzcami decydującego starcia zostali Vetle Sjastad Christiansen, który triumfował także w piątkowym supersprincie oraz Szwedka Linn Persson. W stawce kobiet na drugiej lokacie uplasowała się Francuzka Lou Jeanmonnot, a na trzeciej Ingrid Landmark Tandrevold. Tuż za podium finiszowała Karoline Knotten. Nieco więcej straciły już Marketa Davidova czy Marte Olsbu Roeiseland. W gronie mężczyzn podium uzupełnili natomiast Antonin Guigonnat oraz Martin Uldal. Dopiero ósme miejsce zajął Johannes Thingnes Boe, a dwunaste Quentin Fillon Maillet.

Wyniki kobiet

Wyniki mężczyzn

Źródło: informacja własna