BlinkFestivalen 2022. Walka do ostatnich metrów! Ułamki sekund

23:03, 05.08.2022 Mateusz Wasiewski

Kolejny dzień na BlinkFestivalen dostarczył kibicom wielu wrażeń. W piątek odbyły się emocjonujące prologi oraz biegi masowe. Do akcji wkroczyli też biathloniści, którzy przeszli przez test strzelecki i supersprint.

screen - NRK

Piątkowa rywalizacja biegaczy na BlinkFestivalen rozpoczęła się od prologu mężczyzn. Najszybciej sprinterską trasę pokonał Andrew Young. Brytyjczyk zanotował czas wynoszący nieco powyżej czterech minut. 1,77 s stracił do niego drugi na mecie Norweg Patrik Kristoffersen. Trzeci był drugi z reprezentantów gospodarzy Paal Aune. Czwarte miejsce zajął James Clugnet, a piąte Renaud Jay.

Wyniki prologu

Niesamowite masówki

Potem zawodnicy przystąpili do zmagań ze startu wspólnego. Panie rywalizowały na 10, a panowie 15 kilometrów. Oba biegi dostarczyły wielkich emocje - walka trwała do ostatnich metrów. U kobiet triumf odniosła reprezentantka Szwecji Linn Soemskar, która zawsze na nartorolkach spisuje się bardzo dobrze. Druga Victoria Carl straciła zaledwie 0,7 s, trzecia zaś Eva Urevc zanotowała stratę 0,8 sekundy.

Czwarte miejsce zajęła Katarina Janatova (+1,6). Piątkę zamknęła najwyżej sklasyfikowana Norweżka Tiril Weng (+3,0). Szósta była Qinghua Ma, siódma Delphine Claudel, ósma Julie Drivenes, dziewiąta Flora Dolci, a dziesiąta Lena Quintin.

Wyniki biegu masowego kobiet

Rywalizacja na 15 kilometrów mężczyzn była jeszcze bardziej zacięta. Zaledwie 7,5 sekundy stracił na mecie zawodnik, który uplasował się ostatecznie na... 26. lokacie. Triumf padł łupem Francuza Arnauda Chautempsa. Drugie miejsce zajął Federico Pellegrino po przegranym finiszu o zaledwie 0,2 s. Podium uzupełnił drugi z reprezentantów Francji Renaud Jay, który stracił 0,9 sekundy.

Tuż za najlepszą trójką uplasowali się Gjoeran Tefre (+1,2) i Lucas Chanavat (+1,3). W dziesiątce znaleźli się też odpowiednio Haavard Taugboel, Sindre Skar, Qiang Wang, Nikolai Holmboe oraz Theo Schely.

Wyniki biegu masowego mężczyzn

Długi dzień biathlonistów

Biathloniści mają za sobą pracowite godziny. Najpierw przystąpili do testu strzeleckiego, potem do kwalifikacji do supersprintu. Na koniec dnia najlepsi pobiegli w finale. Strzelanie u pań wygrała Chinka Yin Wen. Druga była Julia Simon, a trzecia Justine Braisaz-Bouchet. U panów najlepszy wynik na strzelnicy osiągnął Quentin Fillon Maillet. Bezpośrednio za nim w klasyfikacji znaleźli się Antoine Guigonnat i Endre Stromsheim.

Wyniki testu strzeleckiego kobiet i mężczyzn

Kwalifikacje do supersprintu wygrali Chloe Chevalier oraz Martin Uldal. U pań w czołowej trójce uplasowały się też Linn Persson i Karoline Knotten, u panów zaś tuż za najlepszym biathlonistą zostali sklasyfikowani Vetle Christiansen oraz Kjerand Kvelvane.

Wyniki kwalifikacji do supersprintu kobiet i mężczyzn

Podsumowaniem zmagań biathlonistów był finał konkurencji. Do finału dostała się czołowa piętnastka eliminacji, zarówno u pań, jak i panów. Zwycięzcami decydującego starcia zostali Marketa Davidova i Vetle Christiansen. W stawce kobiet na drugiej lokacie uplasowała się Karoline Knotten, a trzeciej Julia Simon. U mężczyzn drugi był Martin Femsteinevik, a trzeci Sturla Laegreid.